Статті про книги

Він – мусульманин, вона – християнка. Він мріє про степ, вона – марить лісами. Його родина їсть руками, її – виделкою та ножем. Вона мріє стати європейкою, а він хоче зберегти культуру рідного краю. Їхнє кохання зароджується на тлі родинних, національних непорозумінь та… війни між вірменами, мусульманами, росіянами.

Автор: Курбан Сеїд (псевдонім, справжнє ім’я автора досі не відоме).

Рік видання: 1937 (німецькою мовою).

Жанр: роман

Алі Хан Ширваншир – син мусульманина, рід якого має багатовіковічну історію. Родину Шинварширів поважають усі в Баку. Життя хлопця просте й зрозуміле: він поважає батька, добре навчається, мріє про щасливе майбутнє і кохає, «дивакувату» за мусульманськими мірками, Ніно.

Ніно – красива грузинка, єдина донька поважних людей, котрі мріють дати своїй дитині якісну європейську освіту та виховання. Ніно носить відкритий одяг, як і всі європейки, не розуміє для чого існує гарем і не сприймає дивні звичаї чужої для неї країни.

На перший погляд здається, що Алі та Ніно абсолютно різні, й та прірва культур, яка виросла між ними, безмежна.  Однак, на щирий подив мешканцям Баку, між ними спалахує кохання. Світле, щире, незламне. Вони часто зустрічаються потай від батьків, мріють про спільне майбутнє, якого може й не бути, розмірковуючи чи омине їх війна, котра невпинно насувається на Баку.

Протистояння культур

Алі – мусульманин, Ніно – грузинка європейського походження. Чутки про стосунки хлопця та дівчини обурюють обидві родини, й звісно, до цього культурного протистояння приєднується родичі з боку Алі, повчаючи хлопця як правильно будувати шлюб.

«Я скажу «так» Алі Хане. Чоловік повинен одружитися, і краще за все з жінкою, яка йому подобається. Їй не треба відповідати йому взаємністю. Розумний чоловік не буде впадати за жінкою. Жінка – всього лише земля, а чоловік – сіяч. Чи варто полю любити селянина? Досить і того, що його любить селянин. Одружуйся, та не забувай: жінка всього лише земля», –  вважає Сеїд.

Окрім того, жінка «немає ні розуму, ні душі, їй досить бути доброчесною та народжувати дітей». І навіть питання віри – не проблема (як виявляється).

«У створіння без душі та розуму і так немає віри. На жінку не чекають ні в раю, ні в пеклі».

Алі «подобається» така позиція Сеїда, адже, якщо опиратися на неї, то його шлюб із Ніно цілком можливий. Однак чи готовий він загорнути кохану в сувій тканини й відвести до гарему, та чи й погодиться вона на це?

«Боягуз» і таємний шлюб

За дивним збігом обставин, у стосунки Алі та Ніно «влазить» інший чоловік. Так Алі стає «вбивцею», а Ніно – зрадницею. Хлопець мусить тікати з рідного міста до Ірану якраз тоді, коли от-от має розпочатися війна… Це викликає у багатьох зневажливий осуд.

Алі – сміливий і відважний, однак це протистояння, яке усі називають «війною», здається йому неправильним. Хлопець відчуває, що це лише початок кровопролиття. Але його батько не розуміє поведінки сина.

 «Чому ти не йдеш воювати? Невже ти боягуз. Якщо ти загинеш у бою, то ми пишатимемося тобою вічно, якщо станеш дезертиром – осоромиш увесь рід».

За мусульманськими звичаями чоловік мусить любити «батьківщину та війну», усе інше немає ніякого значення. Проте Алі впевнений, що йому ще не час іти в бій. Потрібно почекати.

Перебуваючи в Ірані, хлопець часто думає про Ніно, яка жодного разу не дала про себе знати. Невже вона дійсно була готова втекти від нього, невже не кохає?

Та одного дня Ніно сама приходить до Алі, щоб уже ніколи не залишити його. Вона готова стати його дружиною.

Повернення до Баку. Війна

Сімейне життя Алі та Ніно непросте. Однак кохання змушує їх іти на поступки одне перед одним. Алі дуже терплячий чоловік, не дивлячись на запальний характер і войовничу вдачу. Він ладен піти на все, щоб Ніно була щаслива. Та чи готова Ніно йти на поступки заради нього?

Коли всі пристрасті вщухли, молода родина повернулася до Баку. Там Алі та Ніно розпочали нове життя. Європейське красиве життя. Алі не міг зрозуміти європейські бажання жінки, але він намагався.

Батько Алі переконаний, що молода родина мусить європеїзуватися, адже цього вимагає час. «Я не відчуваю ніякої ненависті до Європи. Вона мені байдужа. Ти ненавидиш її, оскільки у тобі є щось європейське».

Алі не пручається. Однак коли у нього постає вибір: поїхати з міста чи воювати за рідний край, - хлопець обирає друге. Адже саме так має вчинити в подібній ситуації справжній чоловік.

Завершення історії

Алі та Ніно – пара, котра повстала проти звичаїв. Вони збудувати сім’ю, переживши поневіряння та еміграцію. Їхнє життя не було ідеальним, але вони намагалися. Із самого початку вони мусили «миритися» із протилежними поглядами на життя і виховання. Ніно марила Європою, Алі – степом. Він розумів, що жити, до прикладу, в Парижі не зможе, адже там не буде волі й степу. І тоді страждала Ніно, котра мріяла про власний будиночок у Італії.

Однак їхня історія завершується справедливо і правильно. Алі мріяв захистити честь рідного краю, Ніно мріяла про Європу. Бажання обох здійснилися. Кожен отримав те, до чого йшов. Але якою ціною?..

Роман варто прочитати не лише для того, щоб побачити, як зароджується кохання між Алі та Ніно, а ще й для того, щоб дізнатися про історію двох національностей, їхні традиції та культуру; щоб подивитися на світ очима азіата, й звісно, переконатися в тому, що кохання здатне подолати будь-які випробування. Якщо це, звісно, справжнє кохання.


Прокоментувати

Увійти за допомогою

Коментрар успішно доданий!

Коментарі


В соціальних мережах

Рубрики

1

Рукописи не горять

Статті про книги

2

LifeStyle

Статті про життя

3

Дорогою ціною

Статті про відомих людей

4

Цитатник

Цитати з книг

5

Тіло&душа

Статті про здоров'я та психологію

6

Кімната роздумів

Думки людей про різні проблеми й на різні теми

Фоторепортаж

Цікаво

Страх - найбільший ворог людини!

Захоплююча і чесна промова Джима Керрі про життя, страх, віру, любов та правила, які подеколи можна порушувати.


Історія однієї сім"ї

Кохання - це не лише радощі, а й смуток. І, можливо, це прозвучить трохи трагічно, однак часом смутку - більше, ніж радощів.


Пол Каланіті "Коли подих стає повітрям"

Цитати із книги лікаря, який написав книгу за крок до смерті.


Ульф Старк «Диваки і зануди»

А ви - "дивак" чи "зануда"?


Значення має лише ваше істинне «Я»

Сенс у тому, щоб наповнити світ добром і світлом своєї душі.

Підписатися

Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!

Ви успішно підписались на оновлення!

uptime