Статті про книги

 «Ми звикли засуджувати людей, не намагаючись поринути у суть?»

Є книги, після прочитання яких твоє життя змінюється. Ти починаєш дивитися на деякі речі по-іншому, звертаєш увагу на деталі, які раніше нічого для тебе не означали. Ти починаєш розуміти те, що ще вчора здавалося тобі абсолютно незрозумілим.  

Книга Тані Касьян – це збірка відвертих і чесних історій про "невидимих" жінок, які живуть поруч із нами. Зі своїми проблемами, страхами, залежностями й осудливими поглядами. Про що вони мовчать, чому вирішили заговорити і який стосунок це має до кожного нас? Спробуємо розібратися на прикладі двох історій.

Інакшість

Сьогодні ми багато говоримо про толерантність, про те, що всім у сучасному світі має бути комфортно і затишно. Але багато людей почуваються у ньому зайвим елементом. Чому? Їм не бракує місця під сонцем, їм бракує розуміння оточуючих.

Уявіть собі, що ви їдете у маршрутці. На черговій зупинці до салону заходить ромка. І стає чи сідає поряд із вами. Якою буде ваша реакція? Ви усміхнетеся їй чи притиснете до себе сумочку із гаманцем?

Більшість людей кине на жінку осудливий погляд і вхопиться за сумку. Бо у суспільстві існує стереотипне уявлення, що всі роми – злодії і шахраї. Чи крадуть роми? Так, як і українці, білоруси, росіяни, італійці і т. д.

Аля Юрченко – героїня історії «Про що мовчать ромські жінки». І вона, як ви вже здогадалися, – ромка. Дівчина не з переказів знає, що таке дискримінація. Однак ще з дитинства батьки навчили її чинити опір несправедливості та не слухати людей, які думають, що знають про «циган» геть усе.

«Мене загартували мої батьки. Вони завжди казали, що я маю довести: я інакша».

Нині Аля – керівниця молодіжного відділу в громадській організації «Рома України «ТЕРНІПЕ» та активістка ромського молодіжного правозахисного руху в Україні. І вона вирішила не мовчати, бо хоче розповісти людям, що роми – це не просто кочівний народ, а передовсім – люди. Такі, як ми з вами. Вони здатні працювати та навчатися, але, на жаль, не у всіх представників ромського народу є така можливість.

Роми не обирали свою національність і не можуть її змінити. Але ми з вами можемо змінити своє ставлення до них. 

«Якщо чесно, мене дуже лякає та хвиля ненависті до ромів, що йде сьогодні Україною. Це не поодинокий випадок, і можливо, існують люди, які підбурюють інших до нападів, бо вони з того мають користь. Я не хочу, щоб наш народ став якоюсь розмінною монетою у великій битві».

Млість

Велта Пархоменко – героїня історії «Про що мовчать жінки, які живуть із наркозалежністю». Вживати наркотики Велта почала у 14 років.

«Я була відмінницею, капітаном команди КВК, активісткою… Мені віщували гарне майбутнє. І я не можу сказати, що наркотики зявилися у моєму житті від безвиході. Просто, коли їх спробувала, зрозуміла, що це саме те, чого мені не вистачало весь цей час».

Заповнюючи наркотиками внутрішню порожнечу, дівчина почувалася наповненою і щасливою. У 14 так важко зрозуміти, хто ти і чого потребуєш.

Велта вживала наркотики 8 років, розповсюджувала їх, крала, аби придбати нову дозу… Сьогодні жінка має хорошу роботу, сім’ю, допомагає наркозалежним людям повернутися до нормального життя та працює у напрямку «наркозалежність – не привід для насильства». 11 років вона не вживає наркотичні речовини, але знає, що й досі не застрахована від рецидиву.

Жінка вирішила не мовчати, оскільки хоче пояснити усім нам, що боротися потрібно не з наркозалежними, а із наркотиками; що наркомани можуть народжувати здорових дітей; що вони вміють і хочуть працювати, і що більшість із них не в захваті від свого становища.

Насправді ніхто із нас не застрахований від будь-якої залежності. Тож чи варто засуджувати тих, хто вже потрапив у пастку?

Про книгу

Книга «Про що мовчать» складається із кільканадцяти реальних історій, поданих у форматі діалогу (інтерв’ю). Вони непрості і нетипові.   

13 різних жінок діляться із читачами своїми думками, проблемами, помилками, мріями, життєвим досвідом. Із якою метою? Щоб ми припинили засуджувати людей, а частіше поринали в їхню суть. Бо ж так просто кинути в когось стереотипним камінцем і пити далі, не з’ясовуючи важливих подробиць.

Усі розмови Тані Касьян із жінками зачіпають за живе, вражають відвертістю, змушують думати й обдумувати. Передовсім цьому сприяє особливий шрифт та ілюстрації, створені спеціально для кожної історії.

У передмові до книги авторка зазначає: «… маєте у руках справжній арт-обєкт, сповнений емоціями та бажанням викорінити стигму з нашого суспільства».

І це дійсно так. Після прочитання книги у вашій уяві, немов у картинній галереї, з’явиться 13 портретів 13 різних жінок.

До речі, якщо ви не знаєте, що таке «стигма», можете не хвилюватися. У кінці кожної історії є словник, у якому авторка подає значення усіх важливих слів та словосполучень.

Тож вам залишається тільки пропустити крізь себе непрості історії жінок, які не побоялися впустити вас у своє життя.

 

Фото: unsplash.com


Прокоментувати

Увійти за допомогою

Коментрар успішно доданий!

Коментарі


В соціальних мережах

Рубрики

1

Рукописи не горять

Статті про книги

2

LifeStyle

Статті про життя

3

Дорогою ціною

Статті про відомих людей

4

Цитатник

Цитати з книг

5

Тіло&душа

Статті про здоров'я та психологію

6

Кімната роздумів

Думки людей про різні проблеми й на різні теми

Фоторепортаж

Цікаво


Іван Байдак «Тіні наших побачень»

"Кохання – це вільний прояв акту турботи, спроба зробити життя іншої людини простішим".


Галина Ткачук «Книжка про сміття»

Щохвилини у світі використовується приблизно 160 тис. поліетиленових пакетів.


Зоя Казанжи "Щось таке як любов"

Ти можеш бути такою, якою заманеться…


Олена Сантьяго «Віднесені вітрами надій» («Унесенные ветрами надежд»)

Історія про кохання пірата й без п"яти хвилин одруженої жінки.

Підписатися

Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!

Ви успішно підписались на оновлення!

uptime