Статті про здоров'я та психологію

 «Ці дні», «червоний день календаря», «гості», «справи», «хвороба». Такими словами жінки характеризують менструацію, оминаючи загальновідомий термін. 

Чому місячні – це табу? Та чому нам соромно про них говорити відкрито? Відповіді на ці запитання – у матеріалі.

 

Про менструацію з точки зору медицини

Менструація, місячні або критичні дні – це циклічне та повторюване виділення крові із організму жінки від моменту статевої зрілості до настання клімаксу. Перша менструація може відбутися у віці від 10 до 16-17 років. Остання – після 45-50 років.

Менструація є результатом нормальної роботи статевої системи жінки. А щомісячне виділення крові свідчить про завершення менструального циклу.

Менструальний цикл триває від моменту завершення останньої менструації до початку нової. В середньому – від 21 до 35 днів. Протягом цього часу в яєчниках визріває фолікул та яйцеклітина, а матка активно готується до запліднення. Якщо запліднення не відбулося, відділяється шар функціонального епітелію (слизиста оболонки матки). Його змінює новий шар, аби наступного місяця дочекатися ймовірного запліднення.

Тому менструація – це фізіологічний процес, важливий для кожної жінки. Інша справа, що часто він супроводжується сильними больовими відчуттями, які змушують її «лізти» на стіни.

 

Про біль

Сильний біль під час менструації – це не норма, тому не потрібно його терпіти. Часом пацієнтки, які приходять до мене на прийом, вважають інакше, бо  «мама терпіла й мені веліла».

Що вам потрібно знати про болісну менструацію?

В медицині такий стан називається дисменореєю. Дисменорея – патологічний процес, що має циклічний характер, і супроводжується вираженими болями внизу живота.

Дисменорея характеризується комплексом вегетативних, психологічно-емоційних та ендокринних симптомів. Це може бути лихоманка, нудота, сухість в роті, запаморочення, головний біль та біль із локалізацією внизу живота, здуття, діарея, сонливість, дратівливість, безсоння тощо.

Навіть 2-3 таких симптоми погіршують працездатність жінки та позначаються на її самопочутті.

Тому біль необхідно усувати. Ніхто не відміняв знеболювальні препарати, трав’яні чаї, збалансоване харчування, постільний режим, помірні фізичні навантаження. Існує думка, що під час критичних днів займатися спортом не можна. Однак це міф. Тягати штангу я не раджу, а от зарядка зайвою не буде.

Окремо хочу зауважити, що існує ще й передменструальний синдром (ПМС). Він характеризується виникненням больових відчуттів за декілька днів до початку менструації, які зникають впродовж 1-2 днів після її настання. Існує від 150 до 300 симптомів ПМС – різні джерела подають різні дані. Серед найрозповсюдженіших: різка зміна настрою, дратівливість, відчуття голоду, біль внизу живота та в попереку, підвищення температури тіла, поява «прищів» на обличчі.

Терпіти ПМС також непотрібно. Якщо у вас є підозри, що ви страждаєте від цього синдрому (симптоми супроводжують кожну менструацію), зверніться до лікаря-гінеколога, аби полегшити собі життя.

 

Про менструацію, як про табу

Чи доводилося вам чути, що під час критичних днів жінка «брудна», «нечиста»? Ймовірно, що так.

Наші предки були певні, що виділення крові – це кара за непослух.

Вважалося, що жінка передає свою «нечистоту» людям, із якими контактує. Тому під час менструації їй заборонялося відвідувати церкву, торкатися священних реліквій (хрести, ікони), йти на хрестини, зокрема, й ставати хресною мамою. У деяких регіонах України жінці заборонялося гуляти садом, бо це могло призвести до всихання фруктових дерев. Не мала права вона сіяти городину, збирати лікарські трави, ягоди та гриби, білити хату тощо.

Тому під час місячних жінка почувалася ізольованою та непотрібною. При цьому відсутність менструації вважалося поганим знаком. Її відсутність «лікували» трав’яними відварами та замовляннями.

(усі фото: unsplash.com)

У сучасному світі таким забобонам немає місця. Менструація – це нормальне фізіологічне явище, і його не потрібно соромитися.

Однак ми й досі не називаємо менструацію менструацією. Жінкам більше до вподоби «червоні дні календаря», «ці справи/ дні», «живіт болить», «я прихворіла». Як лікар, я вважаю, що це неправильно.

Ще до настання менструації дівчинка повинна знати, що є таке явище. Те ж саме стосується і хлопчика. Дівчинка, – аби підготуватися до фізіологічних змін, як невід’ємної частини дорослішання. Хлопчик, – аби навчитися поважати дівчинку та всіх жінок загалом. Адже місячні є у його мами, тітки, сестри, сусідки. Насміхатися над менструацією низько та неправильно.

Подеколи насміхання та цькування стають причинами психологічних травм у дівчат підліткового віку. Вони відчувають сором, неприязнь до власного тіла. І не лише у період статевого дозрівання, а й у дорослому житті.

Тому завдання батьків та вчителів – пояснити підліткам, що таке менструація простими та зрозумілими словами.

 

Отже, менструація – це не те, чого варто соромитися. ПМС та болісні менструації не є нормою. Не можна терпіти біль тільки тому, що ти жінка.

А лікарі існують для того, аби ви їм довіряли.

 

Автор матеріалу: Валерія Даценколікар акушер-гінеколог у акушерсько-гінекологічній клініці ISIDA
 


Прокоментувати

Увійти за допомогою

Коментрар успішно доданий!

Коментарі


В соціальних мережах

Рубрики

1

Рукописи не горять

Статті про книги

2

LifeStyle

Статті про життя

3

Дорогою ціною

Статті про відомих людей

4

Цитатник

Цитати з книг

5

Тіло&душа

Статті про здоров'я та психологію

6

Кімната роздумів

Думки людей про різні проблеми й на різні теми

Фоторепортаж

Цікаво

8 цитат Коко Шанель про моду

Мода - це стан душі.


Здорові зуби - красива усмішка!

Як доглядати за зубами та ротовою порожниною? Відповідає та радить стоматолог.


Дебра Олів'є "Що відомо француженкам. Про кохання, секс та інші приємні речі?"

Їм відомо, що від життя потрібно отримувати задоволення! Завжди й за будь-яких обставин!


Еліс Манро «Забагато щастя»

Книга про життя, як воно є.


«Саме час знову запалити зірки»: завжди можна почати спочатку

Про любов, мрії, пошук себе і сенсу життя.

Підписатися

Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!

Ви успішно підписались на оновлення!

uptime