«Усе життя ми кудись поспішаємо, не роблячи паузи на роздуми про те, ким насправді хочемо стати й де бути. Ми на зв’язку, але водночас поза зоною».
Головне завдання сучасної людини – встигнути все і трішки більше. Тому шалений робочий ритм давно став нормою, а хронічний недосип – показним працездатності. Ми багато сидимо, мало рухаємося, інвестуємо сили й енергію в роботу, а не в людей, запиваючи втому кавою або червоним напівсолодким.
Та чи правильно ми робимо і до чого дійдемо, якщо будемо йти цим шляхом? До мети чи до кароші?
Енергія проти часу
Наша доба складається із 24 годин. В ідеалі 7-8 годин ми мали б витрачати на сон, 8 – на виконання робочих завдань, решту – на відпочинок, хобі, спілкування із родиною, друзями тощо. Але чи буває так у реальному житті сучасної людини? Буває, але рідко. Зазвичай «решту» і час, відведений на повноцінний сон, краде робота. Вірніше кажучи, ми добровільно-примусово даруємо свій час роботі, намагаючись максимально оптимізувати кожен день. І це цілком нормальне явище: трудоголіки, які багато й сумлінно працюють, багато мають або просто мають хоча б щось.
Однак психолог Джим Лоер та журналіст Тоні Шварц переконані, що досягнути довготривалого успіху можуть люди, які вміють своєчасно і правильно відновлювати енергетичні ресурси. Адже наша продуктивність залежить не від кількості часу, а від здатності працювати на повну потужність.
Простіше кажучи, чим більше ви працюєте без відпочинку й відновлення, тим скоріше закінчиться «паливо», завдяки якому працює ваш внутрішній двигун.
Як же тоді бути? Усе просто! Необхідно навчитися підтримувати баланс між витрачанням та накопиченням енергії, користуючись 4 видами енергії: фізичною, емоційною, розумовою, духовною.
Джерело фізичної енергії
Як часто ви займаєтеся спортом? Чи ще визначаєтеся із кольором спортивного екіпірування? Звісно, у режимі нон-стоп знайти час для відвідування спортзалу важко. А як щодо підйому-спуску сходами під час обідньої перерви, пішої прогулянки дорогою додому, ранкової йоги? Навіть 15-20 хвилин фізичної активності підуть вам на користь.
«У дослідженні, опублікованому в журналі Ergonomics, зазначено, що «розумова продуктивність значно вища у людей, що займаються фізкультурою. Вони припустилися на 27% менше помилок під час виконання завдань, які вимагають концентрації уваги, на відміну від тих, хто фізкультурою не займався».
Окрім того, автори книги зазначають, що фізичні вправи насичують мозок киснем і кров’ю. А також сприяють виробництву нейротропних чинників, які не дозволяють клітинкам нашого мозку руйнуватися. Саме тому люди, котрі більше часу «проходжують», мають значно вищі показники розумової діяльності, ніж любителі посидіти.
Звісно, не лише вправи допомагають відновити фізичне джерело енергії. Повноцінний сон, збалансоване харчування та дотримання питного режиму безпосередньо впливають на енергійність людини. Якщо ви досі сподіваєтеся, що гамбургер, смажена картопля або кава відновлять вашу енергію, то ви помиляєтеся.
«Ми послуговуємося правилом «80 на 20». Якщо 80% того, що ви їсте, ідуть на користь вашій продуктивності та здоров’ю, то інші 20% – це все, що забажаєте, але за умови, що порції будуть невеликими».
Емоційне джерело відновлення
Стрес та негативні емоції стали вірними супутниками сучасної людини. Ми виснажуємося, адже «надмірна робота – це наркотик нашого десятиліття». А коли у щільному графіку знаходиться вільний день, ми залягаємо за ноутбук чи телевізор у компанії чіпсів, алкоголю або солодощів.
Автори книги називають такий спосіб відпочинку інтелектуальним фастфудом, який призводить до надмірної дратівливості або депресії.
«Депресія – найдоступніша з-поміж усіх негативних емоцій – удвічі збільшує ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера».
Так уже сталося, що позбутися негативних емоцій ми не можемо, та й вони потрібні нам для виживання. Але якщо ви не навчитеся ними керувати, то так і до кароші недалеко.
Відновити емоційну енергію можуть заняття, які приносить вам не гроші чи проблеми, а радість і заспокоєння. Це, наприклад, танці, читання, малювання, мультиплікація, в’язання, спілкування із друзями тощо. Розшукайте своє джерело відновлення й зробіть із нього ритуал (інструкція – у п’ятому розділі книги).
Розумова енергія та духовність
Головний акцент у книзі автори роблять на ритуалах. Це певні завдання, які покликані ліквідувати її негативні якості людини і закріпити позитивні.
Ритуали – це постійна робота, яка вимагає систематичності й усвідомлення того, що фізична енергія + емоційна + розумова + духовна = щаслива людина. Всі ці види енергії тісно між собою пов’язані.
Як відновлювати фізичну й емоційну енергію ми частково з’ясували, а що ж робити з розумом і духовністю?
До прикладу, Джим та Тоні рекомендують тренувати мозок «мисленням на стороні». Працюєте з документацією 24/7? Знайдіть щоденно 20 хвилин на живопис чи віршування, ця проста вправа допоможе вам відновити розумову енергію. Про фізичні вправи теж не варто забувати.
І останнє, напевно, найважливіше – це здатність відновлювати духовну енергію, оскільки вона керує всіма сферами життя. Якщо стисло, то ваші дії повинні відповідати вашим духовним цінностям. Заробляння грошей і задоволення власних потреб – не кінцева мета існування, людині необхідно щось більше.
«Оскільки ми найчастіше сприймаємо свої потреби як найважливіші, перенесення уваги з них на щось інше може спровокувати спрацювання інстинкту самозбереження у формі найпримітивніших страхів. Справді, якщо я чесно фокусую увагу на інших людях, хто ж подбає про мене? Це ознака справжньої мужності, коли людина залишає осторонь егоїстичні інтереси, щоб служити іншим або якійсь справі».
Замість моралі
Навчитися керувати енергією, а не часом – складне завдання, яке вимагає високого рівня мотивації. Однак, якщо ви хочете працювати та жити на повну, вам доведеться це зробити.
Звісно, зміни вимагають дій. Тому, власне, вам і потрібно прочитати книгу «Живи на повну». Її автори «змусять» вас відповідати на серйозні й провокативні запитання, аналізувати й оцінювати свої дії, думки, вчинки, складати ритуали. Ви не будете пасивно поглинати наукову інформацію, вам доведеться попрацювати над собою. Та завдяки цьому у фіналі ви повністю зміните свої погляди на життя і самі зажадаєте змін. Звісно, якщо ви маєте на меті стати успішною і щасливою людиною, а жертвою кароші.
Цікаво:
Автори книги протягом 10 років працювали з атлетами світового рівня, аналізуючи, якими способами ті витрачають свою енергію. А понад 30 років вони досліджували, що дає їм змогу показувати високі результати впродовж тривалого часу в умовах конкуренції.
Зібравши необхідні дані, вони розробили систему, яка дозволила спортсменам досягати максимально високої продуктивності. Потім вони почали працювати з людьми із інших сфер, оскільки з’ясували, що «та віддача, із якою звичайні люди виконують свою щоденну роботу, жодною мірою не поступається віддачі будь-якого професійного спортсмена, із яким ми працювали».
Придбати книгу можна на vivat-book.com.ua
Статті про книги
Статті про життя
Статті про відомих людей
Цитати з книг
Статті про здоров'я та психологію
Думки людей про різні проблеми й на різні теми
Книга про любов, що зцілює...
Теплі й чесні історії про найсокровенніше - почуття жінки...
Поради творчим людям.
Вітання від команди jcrocus
"Слова – це несерйозно. Постійно чуєш, що ніхто не хоче ними скривдити".
Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!