Як правильно збудувати стосунки, і чи можливо це взагалі? Як порозумітися із партнером, і чи варто говорити вголос про свої проблеми? На ці та інші складні питання відвідає Анна Гуляєва – практичний психолог, майстер-практик NLP, засновниця проекту «ПСИХОЛОГІЯ МАЙБУТНЬОГО».
Відносини – це абсолютно нестатичне поняття. Це процес, у якому ви балансуєте між своїми «хочу», «знаю», «відчуваю», «правильно» і «хочу», «знаю», «відчуваю», «правильно» партнера. І де саме ваша «золота середина» відомо тільки вам двом.
Загалом, хоч це прозвучить банально, відносини – це праця, щоденна і тяжка. Мета цієї праці – спільне життя двох здорових і щасливих «Я», під назвою «Ми».
Шкода, що нас не вчать цього у школі чи університеті. Для того, щоб вийти заміж або одружитися багато розуму не потрібно, а от жити разом, народжувати і виховувати дітей, працювати, розподіляти бюджет, займатися господарством і при цьому не втратити себе справжнього – це ціле мистецтво.
Як на мене, маючи на меті побудову правильних стосунків, потрібно пам’ятати і знати про сім важливих правил:
1. Бути собою. Бути для себе на першому місці.
2. Бути чесним із самим собою.
3. Відчувати серцем і думати головою. Бажано одночасно.
4. Розмовляти, обговорювати, домовлятися.
5. Поважати себе і партнера.
6. Слухати і чути себе та партнера.
7. Робити щасливим себе і партнера.
Тепер розберемо кожен пункт детальніше.
Бути собою. Бути для себе на першому місці
Як показує практика, бути собою найскладніше. Люди ніби і народжуються собою, але потім, дорослішаючи, часто приймають рішення бути кимось іншим. А оскільки це неможливо, то виходить якась пародія на людину. Я не проти соціальних масок, дуже навіть «за», але будь-яка маска одягається на обличчя, і як би ретельно ви її не ховали, з якогось ракурсу вона обов'язково буде помітна оточуючим. Тому не потрібно здаватися кращим або гіршим аніж ви є насправді, досить бути собою.
Бути для себе на першому місці. У прийнятті будь-якого рішення потрібно стежити за тим, щоб воно не зашкодило в першу чергу вам, і відповідало вашим внутрішнім бажанням. Ніхто і ніколи не оцінить ваші: «Я заради нього/неї відмовилася/відмовився від...». Стосунки, у яких партнери люблять одне одного, навпаки повинні позитивно впливати на їх особистісний розвиток. Цьому має сприяти підтримка коханої людини, а будь-які жертви у взаємостосунках не можна допускати чи заохочувати.
Бути чесним із самим собою. Завжди і у всьому
Повірте, «не стерпиться і не злюбиться». Навпаки, з часом тільки набридне так, що буде дратувати навіть як він/вона дихає. Якщо вже на початку стосунків є щось таке, що для вас є неприйнятним чи незрозумілим у поведінці коханої людини, те, що вас дратує або засмучує, потрібно відразу про це казати. У такій ситуації варіантів може бути два: або ви про це кажете вголос і спільно з партнером шукайте вирішення проблеми (якщо для вас ці стосунки важливі), або не морочте одне одному голову.
Трапляються й інші ситуації. До прикладу, коли ви чітко розумієте, що ваш тимчасовий обранець дуже хороший і щирий, але це не ваша людина. Не обманюйте ані себе, ані партнера. Не слухайте «мудрих» порад друзів, адже вам потім жити з цією людиною.
Відчувати серцем і думати головою. Бажано одночасно
Цей пункт об'єднує у собі два перших: бути чесним і в почуттях, і в думках, не ігноруючи ні те, ні інше. При виборі партнера потрібно враховувати побажання серця, але і не відключати мізки. Є моменти, на які потрібно звернути увагу і обдумати:
- Чи збігаються ваші життєві цінності і плани на майбутнє?
- Чи цікаво вам разом, чи ви знаходитесь на одному інтелектуальному рівні?
- Чи не заважатиме вам будувати стосунки вплив батьків коханого/ коханої? Чи дослухатиметься він /вона до порад мами, чи впливатиме це на його/ її самостійність? Такі проблемні запитання не можна залишати без уваги.
Розмовляти, обговорювати, домовлятися
Ми всі різні, адже у нас різні батьки, різне виховання, різний життєвий досвід. Ви не можете точно знати, що відчуває або про що думає ваш партнер, поки ви не запитаєте у нього про це. І він не зобов'язаний здогадуватися про ваші бажання, почуття і думки. Карта – не територія (певне світобачення, індивідуальне розуміння ситуацій). Не завжди те, що сказав або зробив партнер є прямим відображенням того, що ви почули і зрозуміли з цього приводу. Ви образилися, а партнер зовсім не хотів цього. Таке розуміння тієї чи іншої ситуації лежить у вашій карті і залежить від світосприйняття. Тому ви образилися, а йому/ їй незрозуміло чому. Щоб таких інцидентів було в житті якомога менше, обговорюйте проблеми, озвучуйте думки, знаходьте золоту середину, але не мовчіть.
(Фото: інтернет-джерело)
Поважати себе і партнера
Повага – річ дуже тонка і водночас дуже важлива. Без поваги будувати стосунки не можна. Тому якщо ви вже обрали свого партнера, поважайте свій вибір. Не можна навіть у найскладніших і найбільш неприємних для вас ситуаціях ображати партнера, бити словами у найболючіші місця. Через деякий час ви помиритеся, а осад залишиться назавжди.
Слухати і чути себе та партнера
Якщо ви навчилися говорити, то тепер навчіться слухати і чути. До прикладу, якщо ви не зрозуміли з першого разу думку партнера, попросіть пояснити ще раз, уточніть, перепитайте, але не додумуйте зайве. Якщо коханий/кохана вам каже, що їй/йому, наприклад, не вистачає уваги, запитайте чому, як саме їй/йому хотілося б отримувати увагу. Можливо, вам пощастить і ви навіть отримаєте інструкцію: два рази обійняти, три рази поцілувати т.д. Головне почути те, що вам скажуть.
Робити щасливим себе і партнера
Щастя складається із маленьких і великих яскраво забарвлених подій. Уміння організовувати такі події – робота не лише магів та чарівників. На це здатен кожен з нас. Головне – мати бажання, адже для щастя багато не потрібно: подарунок без приводу, запрошення на побачення (навіть якщо ви 10 років разом), записка зі словами любові і побажанням гарного дня, похід у театр, романтичний вечір, хороша пляшка вина, спільний перегляд фільму про кохання. Усі ці дрібниці творять ваші щасливі моменти. Головне навчитися жити так, щоб їх у житті було більше, ніж сірих і сумних!
Статті про книги
Статті про життя
Статті про відомих людей
Цитати з книг
Статті про здоров'я та психологію
Думки людей про різні проблеми й на різні теми
Утратити своє кохання – те саме, що втратити праву руку. Принаймні за відчуттями. Із цього моменту найбуденніша справа потребує більше зусиль.
Три книги про жіночу секуальність та секс.
Цитати із книги, яка не залишить вас байдужими.
«Будь вірний тому, хто вірний тобі»
Завтра - Пасха, велике християнське свято. Хтось святкує його, дотримуючись усіх споконвічних традицій, а хтось обмежується приготуванням смачних страв. Вірити в Ісуса/ Бога чи не вірити, особиста справа кожного із нас, але знати про нього повинні всі.
Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!