24 липня виповнюється 215 років від дня народження Александра Дюма. За своє життя письменник зробив усе для того, щоб зараз його називали класиком світової літератури.
Народився прозаїк 24 липня 1802 року в комуні Вілле-Корте на півночі Франції. Рідне містечко письменника розташовується біля Парижа. Дюма називали квартеронцем – людиною, у якої один із предків другого покоління належить до негроїдної раси. Бабуся Александра була темношкірою.
Батько маленького Александра служив генералом у наполеонівській армії. Чоловік помер, коли синові виповнилось 4 роки. З того часу в сім’ї Дюма настали скрутні фінансові часи. Через брак коштів хлопець не міг піти навчатися, тому займався самоосвітою – читав багато книг. Товариш Дюма часто ходив у театр. Так у француза і з’явилася любов до драматургії.
1822 року Дюма переїхав до Парижа. В столиці він працював у канцелярії герцога Орлеанського і паралельно здобував освіту. Перші літературні спроби Дюма – це водевілі, п’єси і статті для журналів. Александр вдало дебютував із водевілем «Полювання на любов», який був поставлений у театрі. Другий твір – драма «Генріх III та його оточення» також став популярним серед глядачів. Із тих пір письменник почав заробляти непогані гроші драматургією.
1840 року Дюма одружився. Його обраницею стала актриса Іде Фер’єр. Однак протягом життя француз мав багато коханок. Із дружиною він офіційно не розлучився, але дізнавшись про його зраду, Іде від нього пішла.
Прозаїк достатньо заробляв, але багато витрачав, а тому назбирав чимало боргів. 1851 року письменнику довелося утікати від кредиторів у Бельгію.
Помер Дюма у французькій комуні Пюі 5 грудня 1870 року.
Дев’ять цікавих фактів про письменника
- У багатьох статтях Дюма пишеться з приставкою – батько. У письменника був син Александр, який теж став драматургом. Взагалі, у прозаїка було троє дітей. Усі – незаконні.
- Існує версія, що у письменника були «літературні негри» – автори, котрі писали для Дюма книги за незначну винагороду. Інакше експерти не можуть пояснити швидкість, із якою француз створював романи і п’єси. Вперше привід для роздумів подав журналіст і письменник Ежен де Мерікур. Чоловік видав памфлет, у якому припустив, що Александр експлуатацію інших авторів. Той подав на противника в суд і виграв процес.
- Письменник створив власний театр і заснував журнал, але жоден із проектів не став успішним.
- 2016-му року з’явилася гіпотеза, що Дюма – це Олександр Пушкін. Автори припускають, що поет насправді не загинув після дуелі, а інсценував смерть і переїхав до Парижу, де писав тільки прозу. Зі слів теоретиків, літератори підозріло схожі ззовні, обоє дуже любили жінок і мали численних коханок, народилися із різницею в три роки, а ще в обох однакові імена.
- Біографи підрахували, що у письменника було від 350 до 500 коханок. Француз не заперечував зв’язків на стороні.
- Дюма був хорошим кулінаром. Про це свідчать детальні описи страв у його романах.
- Драматург відкрив першу у Франції шашличну.
- Прозаїк любив тварин. Вдома чоловік тримав курей, собак, мавп, котів і одного грифа.
- Літератор часто працював по 14-18 годин на добу. Звідси й наявність такої великої кількісті творів.
Найпопулярніші роботи
«Три мушкетери». Історично-пригодницький роман. Історія про молодого француза д’Артаньяна, який залишив сім’ю, щоб стати мушкетером. Роман продовжується у двох інших частинах: «Двадцять років потому» та «Віконт де Бражелон, чи дев’ять років потому».
«Графиня де Монсоро». Другий роман француза про гугенотські війни. В основі сюжету – трагічна історія кохання між графом де Бюссі та графинею де Монсоро. У книзі романтика переплітається із політичними інтригами. Співавтор роману – Огюст Маке.
«Граф Монте-Крісто». Роман пригодницького жанру. Головний герой – Едмон Дантес, ув’язнений у замку. Чоловік роками виношує план помсти, якому згодом втілить у життя.
Роман «Три мушкетери» став основою для 27 екранізацій, включаючи серіал і пригодницький бойовик у 3D форматі. «Граф Монте-Крісто» екранізовано три рази, «Графиня де Монсоро» – двічі.
Протягом життя Дюма написав 500 томів унікальних творів. Його іменем названі вулиця і станція метро Парижа, а також вулиця в одному із районів Санкт-Петербурга.
Сергій Завалко
Статті про книги
Статті про життя
Статті про відомих людей
Цитати з книг
Статті про здоров'я та психологію
Думки людей про різні проблеми й на різні теми
А ви знаєте, що з погляду генетики на 99% ми є мікробами?
Цитати із неоднозначної і неймовірно цікавої книги про життя японки.
А що ви знаєте про сортування сміття?
Цитати із книги, яка розповідає про непередбачуваність людського життя.
Прості й модні поради "роздає" Ольга Слонь!
Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!