Малий гуцул Федусик лазить поміж високими стеблами трави і ловить дєдивим кашкетом метеликів. Реберчастих і жовтеньких. Один той, один той. Пробиває маленьким цвяшком їм крильця і нанизує, як ґердан, на червону нитку.
Він хоче то мамі подарувати, бо ще ніколи нічого нікому не дарував, а нещодавно на його день народження дідо з бабою подарували йому ягня. Таке маленьке й біленьке. А блеє так файно, що й піп у церкві не годен подібно забагакати. Метелики тріпочуться на нитці, мовби маючи намір полетіти, а Федусик проказує до них:
— Що ви носитесь? Аді на яку нитку вас насилюю. Ще с ти такої не виділи…
І далі просувається межи твердими стеблами, прогортає їх маленькими ручками, а його картузик ледь-ледь видніється з-за високої трави. Й от знов метелик. Федусик набрався відваги, розправив плечі і кинувся за ним з кашкетом, але не впіймав, бо зашпортнувся в щиву і шубовснув у море зелені. А на землі таких ґадзуль, що ну. І всі такі неоднакові. Одна велика і чорна. Лазить у траві і нікого не обминає, бо всі обминають її. А ще одна довгатенька і з вусиками. Шастає, мовби її хтось накрутив. Й одна синенька і певно мокра, бо виблискує, наче клямка на дверях, що її тато купив у Косові і поставив на вхідні двері, аби було файно. А ще багато інакших і таких самих. Вони лазять і нічим не журяться. Їм не треба наловити мамі метеликів.
Федусик довго то обзирав і нарешті вгледів паперушку.
— О! Паперушка, — тихенько промовив і взяв її на долоню.
— Я не паперушка, а сонечко, — відповіла паперушка.
— Хі-хі-хі-хі! — розсміявся Федусик. — Паперушка каже, що вона сонечко.
— А тому, що сонечко, — утвердилась паперушка. — Чому мене всі називають паперушкою?
— Тому, що ти паперушка, — знов розсміявся Федусик.
— Ні, ти не знаєш, — заперечила паперушка.
— Знаю-знаю, мені мама казала, — гордо відповів Федусик.
— І твоя мама не знає, — стояла на своєму паперушка.
— А хто старший, ти чи мама? — продовжував Федусик.
— Не знаю, — зніяковіла паперушка.
— От бачиш, ти нічого не знаєш, бо ти паперушка, а сонечко на небі, — повчав Федусик.
— І я сонечко! — тремтячим голосом проказала паперушка і зайшлася сльозами.
— Аді дурне, — сказав Федусик. — Розревілася не знати чого.
— Бо я — сонечко, — наполягала паперушка.
— Ну добре, добре, — заспокоював Федусик. — Най буде сонечко, лиш не реви.
— Не обманюєш? — підозріло спитала паперушка.
— Ти що, з дуба впала? — обурився Федусик. — Та якби у свої п’ять років я вже вмів брехати, то най би з цього місця не встав.
— Ой, не треба, не треба цього, — запротестувала паперушка. — Краще розкажи, як там справи… Вдома, в городі…
— А як? — запитав сам у себе Федусик. — Живу, як усі. Бідую потрохи, аді ловлю метеликів, — і показав співбесідниці нитку зі здобиччю. — Та й так волочуся.
— Ти що? — злякано спитала паперушка. — Нащо мучити метеликів? Деспот малолітній! Тварюка безсердечна! Хто тебе на це напоумив? Де твоя матір? Я зараз усе їй розкажу: і як ти мене паперушкою називав, і як ти метеликів катуєш…
— А… А… — загикав Федусик. — А мама хіба за це сваритиме?
— Думаєш так легко відбутися? — з іронією мовила паперушка. — Одягай зо троє штанів, щоб менше боліло.
— А мо‘, ти мамі не розказуй, — випрошувався Федусик.
— Не розказуй? — перепитувала паперушка. — Та я просто зобов’язана їй про це розповісти.
У Федусика тремтіла долоня, а разом з нею й паперушка.
— А, крім тебе, хтось може розказати? — з хитринкою в очах питав Федусик.
— Крім мене? Н-ні… Але я ж то розповім безсумнівно, — твердила паперушка.
— А-а-а! — радісно вигукнув Федусик і розтиснув паперушку на пляцок, витер долоню в траву і, покинувши нитку з метеликами, побіг бавитися з ягням, що весело стрибало довкола хати.
Тільки от на його долоньці лишився слід. Така невеличка червонувата плямка. Вона не змилась і тоді, коли він мив рученята перед обідом. Залишилась і після вечері. Вона навіть не ставала блідішою, а після кожного миття все червоніла і розлазилась прожилками, так, що через тиждень червоною була вся долоня. А потім багровіло все вище і вище. І навіть без води.
Федусик робив тим цвяшком, що пробивав метеликам крильця, на руці подряпини-мітки доки червоне, а за день червоніло все далі, і тоді він побіг до мами скаржитися на свою важку долю. Розказав усе, як було: за метеликів, за паперушку, і заридав, як та, коли він перечив, що вона сонечко. Та матір уже нічого не могла вдіяти, лиш сказала, що то йому кара, бо не можна так жорстоко чинити.
Возили лікарнями і ворожками, але ніц не помагало, а Федусик рум’янів, аж доки геть не став червоним.
Плаче Федусик у траві й не витирає сльози, а матір у хаті молиться та носить свічки в каплицю. І рік отак минув, а білішим і на краплю не став. Сусідські діти вже й Бурячком його кличуть, а він тільки реве і ще червонішає.
Зараз і до школи йому пора у перший клас, бо осінь на порозі, а там як такий покажеться? Втратили всю надію. Мати вже й молитися перестала. Але в останню серпневу ніч їй чудовний сон приснився: ангел до неї говорив. Такий невисокий, але біленький-біленький, як Федусикове ягня, і з перистими крильцями.
— Чому ти, жінко, зневірилась? — запитався ангел. — Господь почув твої молитви і простив твоєму синові провину. А тепер прокинься і вимий його в молоці, бо вранці до школи. І пам’ятай, — проказав величаво, — Господь завжди з тобою.
Миє мама Федусика молочком, а червоне все злазить, і лілейним стає Федусик, як ангелик і ягнятко. Лиш ота плямка на долоні таки лишилася, щоб вічно пам’ятав про свій гріх.
Джерело: літературно-художній та суспільно-політичний журнал "Дніпро"
Статті про книги
Статті про життя
Статті про відомих людей
Цитати з книг
Статті про здоров'я та психологію
Думки людей про різні проблеми й на різні теми
Добірка чудових книг про жінку та її величність.
"Поезія – це найвеличніша форма, в яку може втілитися людська думка" (Альфонс де Ламартін)
"Смерть нічого не значить. Люди, яких ми любимо, завжди поруч. У серці".
Цю книгу варто прочитати тоді, коли ви вже встигли себе розлюбити, коли ваше життя (у вашому розумінні) перетворилося на театр абсурду, й ніхто не хоче протягнути вам руку допомоги, або тоді, коли ви чітко розумієте: «Треба щось змінювати».
Мрієте стати письменником? Пишіть!
Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!