Що робити тоді, коли життя складається не так, як би тобі хотілося? Як зберегти шлюб, коли той тріщить по швах? І як відпустити з життя людину, яка так багато (як виявилося) для тебе значить? Книга «Чорне і сріблясте» - про біль, самотність, тривожні думки й, звісно, про пані А.
Автор: Паоло Джордано (італійський письменник).
Рік виходу книги: 2015 ("Видавництво Старого Лева").
Переклад: Андрій Маслюх
Перша проблема – рак пані А.
Пані А. – жінка літнього віку, котра свого часу прийшла у дім молодої родини, щоб перебрати на себе частину хатніх справ, які не змогла виконувати господиня.
«Спочатку її привела до нас притаманна для неї майже релігійна (а може, й прикро випадкова) схильність піклуватися про інших. Коли Норина вагітність виявилася далеко не тим чарівним досвідом, який ми собі уявляли, і на двадцять четвертому тижні плід почав вовтузитися і шукати вихід із лона, ми звернулися до неї».
Із першого дня перебування у домі жінка взялася за виховання молодих батьків. Автор дуже цікаво змальовує стосунки «молодого» й «старого» покоління. У деяких випадках вони набувають навіть дещо комічного характеру. До прикладу, дорослі люди, які чекають на поповнення у сім’ї, придбавши смажену рибу чи каракатиці у клярі, ховаються від хатньої робітниці, мов підлітки, щоб та бувало не «занюхала» шкідливу їжу. Звісно, тут не можна не сказати про те, що бажання пані А. верховодити, подеколи дратує пару. Їм складно поступатися своїми принципами й звичками, але поступово вони коряться волі пані А. Та коли вони це роблять, вона раптом зникає із їхнього життя. Причина цьому – рак. І про це ми дізнаємося уже з перших сторінок книги.
Варто відразу відзначити, що текст – це такий собі потік свідомості (постмодерністська тенденція). В одному абзаці ми дізнаємося про рак Бабетти (пані А.), у іншому – про сльози Нори і про те, що чоловік (це і наш оповідач) ніколи її не жаліє у таких ситуаціях, далі – про ще щось. Сюжет розгортається непослідовно, змушуючи нас пильно слідкувати за ходом думок оповідача.
Друга проблема – кохання до дружини й любов до сина
Напевно, усі найбільші страхи батьків стосуються їхніх дітей. Вони дуже хочуть, щоб ті виросли надзвичайно ерудованими й розумними, перейнявши від них потяг до мов чи, наприклад, до математики. Наш герой розповідає нам історію пані А. й водночас свою. Так, ми дізнаємося, що його син не любить рахувати приклади, а дружина, напевне, його більше не кохає.
«Молода пара теж може занедужати – від браку почуття безпеки, від безконечної рутини, від самотності. Тоді починають прокльовуватися невидимі метастази, й у нас вони невдовзі сягнули ліжка. Одинадцять тижнів ми з Норою не торкалися одне одного й навіть не намагалися цього зробити; якраз у той час пані А. відмовляли одна по одній елементарні функції організму».
"Емануеле пішов у другий клас початкової школи, а ще плутав літери «b» і «d», «праве» і «ліве», «до» і «після»; мені це видавалося нестерпним…" [ ].
"- Сім на шість?
Емануеле страшенно повільно рахує на пальцях:
- Сорок чотири.
- Ні, сорок два. Сім на нуль?
- Сім".
Дивним чином хвороба Бабетти впливає на молоду пару. Складається враження, що їхній шлюб теж бореться із раком. Загалом сюжет «закручений» навколо пані А., але коли подружжя береться аналізувати її життя, то виокремлює для себе чимало важливих моментів. Виходить, що навіть будучи тяжко хворою, жінка навчає їх любити одне одного, адже кохання – це єдине, що змушує людину рухатися далі.
На 125-ти сторінках книги автор порушає чимало важливих питань: «як зберегти шлюб, якщо вічного щастя не існує?», «як навчитися любити дітей просто за те, що вони є», «як порозумітися старшому й меншому поколінню?», «чому рак – це переважно завжди смерть?». І це далеко не ввесь список. Таке переплетіння проблем і тем можна пояснити, на мою думку, лише тим, що наше життя – великий пазл, який складається із безлічі маленьких сюжетних ліній. І кожна лінія (людина) так чи інакше залишає у нашій свідомості свій глибокий відбиток… А отже, навчає нас чомусь надзвичайно важливому. Головне – вчасно це зрозуміти.
Статті про книги
Статті про життя
Статті про відомих людей
Цитати з книг
Статті про здоров'я та психологію
Думки людей про різні проблеми й на різні теми
«Для того, щоб у щось вірити, не обов’язково знати, правда це чи ні».
Їх змусили боятися власної тіні, загнали у глухий кут і поставили на коліна, однак вони вистояли. Євреї.
Три прості, але дієві поради.
"Кохання – це вільний прояв акту турботи, спроба зробити життя іншої людини простішим".
Добірка чудових книг про жінку та її величність.
Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!