Статті про відомих людей

У Фінляндії, Швеції та багатьох інших країнах 9 серпня – особлива дата. В цей день більше 100 років тому народилася всесвітньовідома письменниця Туве Янссон. Літераторка померла 18 років тому, але творчий спадок фінки не дає про неї забути. Особливу подяку письменниця отримує від дітей, які щорічно відкривають для себе дивовижний світ мумі-тролів.

Біографія Туве Янссон

Туве Маріка Янссон народилася 9 серпня 1914 року в Гельсінкі. Майбутня письменниця зростала в богемній сім’ї. Батько Туве був відомим скульптором, а мати – художницею. З дитячих років Янссон вигадувала дивовижних істот, гуляючи лісом. Пізніше Туве зазначала, що, можливо, не почала б письменницьку кар’єру, якби не щасливі дитячі роки, проведені біля моря.

Спочатку Янссон закінчила середню школу. Опісля вона вивчала художнє мистецтво в коледжі. Любов до малювання дозволила їй подорожувати. Ще за студентських часів Туве побувала у Швеції, Італії й Франції. 1943 року Янссон відкрила свою першу персональну виставку.

Туве дуже любила англійську літературу. Завдяки хисту до образотворчого мистецтва, вона отримала змогу малювати ілюстрації до книг Джона Толкіна і Льюїса Керрола. Ще в дитинстві Янссон намалювала на стіні бегемота, передражнюючи брата. Згодом ця тварина отримала ім’я Мумі-троль, яке стало відомим на весь світ.

1938 року Туве написала першу книгу, яку прикрасила власними ілюстраціями. Це була повість «Малюк троль та велика повінь». Саме з цього твору почалася всесвітньовідома мумі-серія. Перша книга була «пробною». Янссон опублікувала її тільки через кілька років після написання. За цей час письменниця зрозуміла, що не перестає думати про світ мумі-тролів і продовжила писати для дітей.

Джерело фото: premiercomms.com

«Навіть найсумніші речі перестають бути сумними, якщо ставитися до них правильно».

Книги про мумі-тролів швидко стали популярними за межами Фінляндії, особливо у Швеції, адже Туве писала шведською мовою. Ця дитяча серія принесла письменниці світове визнання. Однак літераторка не обмежилася повістями про казкових персонажів. Ще однією пристрастю Янссон був театр. Туве посприяла тому, щоб на сценах з’являлися вистави за мотивами її казок.

Змолоду Янссон багато спілкувалася з чоловіками, але ніколи не була заміжньою. Єдиними серйозним партнером письменниці був журналіст Атос Віртанен. Саме він спонукав Туве показати світу твори про мумі-тролів. У пари було багато спільного, зокрема любов до мистецтва. Однак із часом чоловік поринув у політику і вони з коханою стали проводити все менше часу разом. Віртанен і Янссон були зарученими, але до весілля справа так і не дійшла.

У 35 років Туве зрозуміла, що їй подобаються жінки. Першою партнеркою письменниці стала театральна режисерка Вівіка Бандлер. Потім Янссон почала зустрічатися з художницею Тууліккі Піетіля. Жінки прожили разом 45 років. Туве померла першою. Останні 11 місяців свого життя письменниця провела в лікарні. Поряд із нею завжди була її партнерка. Янссон залишила цей світ 27 червня 2001 року від раку легень. Письменниця прожила 86 років.

«Для того, щоб у щось вірити, не обов’язково знати, правда це чи ні».

Джерело фото: vsiknygy.net.ua

Літературний спадок Туве Янссон

Найвизначніший літературний спадок Янссон – це мумі-серія, до складу якої входить 13 творів. Та казками письменниця не обмежилася. До її доробку входить автобіографічна повість «Дочка скульптора», роман «Місто сонця», повість «Камінне поле», а також збірки оповідань, повісті та інші твори для дорослих.

Книги про мумі-тролів перекладені більш ніж 30 мовами світу, включаючи українську. Янссон отримала премію Г. К. Андерсена за видатний внесок у розвиток дитячої літератури і 3 дипломи імені того ж письменника. Крім того, казкарку нагородили медаллю Нільса Гольгерсона, медаллю Е. Бескова та премією Рудольфа Койву.

Пам’ять про письменницю живе у багатьох країнах, особливо – у Фінляндії. Там зараз існує «Спільнота Туве Янссон», члени якої популяризують творчість відомої фінки. Із 2002 року у Фінляндії вручають премію імені Туве Янссон за внесок у розвиток дитячої та молодіжної культури у розмірі 10 тис. євро. У місті Тампере існує «Долина мумі-тролів», прикрашена ілюстраціями письменниці й макетами Піетілі.

Цікаві факти про Туве Янссон:

  • Туве малювала з дитинства. Уже в 10 років вона ілюструвала дитячий журнал «Гарм»;
  • У 12 років Янссон намалювала на класній дошці карикатуру на вчителя, за що отримала незадовільну оцінку за поведінку;
  • Рідними мовами письменниці були фінська й шведська. Також казкарка володіла англійською й французькою, могла читати німецькою зі словником;
  • У 60-ті роки Туве стала мільйонеркою. Однак письменниця жила скромно, за що її дуже поважали;
  • Янссон мала власний острів Кловхарун, який купила за літературні гонорари. Він знаходиться у Фінській затоці за 80 км від Гельсінкі. Там письменниця щорічно проводила кілька місяців. Зараз на острові ніхто не живе, але влітку він відкритий для екскурсій;
  • Казкарка розмалювала посуд персонажами із мумі-тролів для заводу Arabia. Зараз унікальні чашки й тарілки має практично кожна фінська сім’я.
  • Янссон ще за життя стала героєм Фінляндії. У день її похорону в країні оголосили національний траур.

 

«Можна лежати на мосту й дивитися, як тече вода. Або бігати чи бродити болотом у червоних чоботах, або ж згорнутися калачиком і слухати, як стукає дощ. Бути щасливою дуже легко».

Джерело фото: starylev.com.ua


Прокоментувати

Увійти за допомогою

Коментрар успішно доданий!

Коментарі


В соціальних мережах

Рубрики

1

Рукописи не горять

Статті про книги

2

LifeStyle

Статті про життя

3

Дорогою ціною

Статті про відомих людей

4

Цитатник

Цитати з книг

5

Тіло&душа

Статті про здоров'я та психологію

6

Кімната роздумів

Думки людей про різні проблеми й на різні теми

Фоторепортаж

Цікаво

Урсула Познанскі «Ереб»: грань між віртуальним та реальним світом

«Я відмовляюся визнавати реальність. Я не хочу приймати участі в тому, що відбувається навколо. Я віддаюся бажанню тікати від світу».


Маргарет Етвуд "Оповідь служниці"

Пробачення – теж сила. Просити його – сила, надати його чи не надати – чи не найбільша сила.


Андрій Степура "WOW-виступ по-українськи. Ноу-хау сучасного оратора"

Цитати-поради з книги Андрія Степури, які допоможуть вам правильно підготуватися до публічного виступу.Про вагітність: п’ять міфів, які збивають із пантелику

Вагітність - не хвороба, але ряд обмежень існує.

Підписатися

Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!

Ви успішно підписались на оновлення!

uptime