Чи вміємо ми правильно мріяти? Чи можемо ставити цілі і непохитно йти до них? Чи здатні вірити в те, що робимо? Ці та інші проблеми порушує у своїх мотиваційних книгах Барбара Шер, психотерапевт і консультант з питань вибору кар’єри, авторка численних майстер-класів у США. Її перу належать такі відомі праці, як «Мистецтво мріяти. Як отримати те, чого насправді бажаєш», «Мрій правильно. Як зрозуміти, чого ти насправді бажаєш і як цього досягти». Авторка допомогла мільйонам людей в усьому світі згадати про свої нереалізовані мрії і подолати страх на шляху до їх реалізації.
Одна з останніх, перекладених українською книг Б. Шер «Мрії здійснюються! Як перетворити життя на казку» може розцінюватися як практичний посібник для тих, хто намагається змінити своє життя, додавши йому яскравих барв. Це ніби стартова програма-мінімум, виконавши яку, читач (ка) зможе за десять покрокових уроків дійти до точки-максимум, вираженої в гаслі: «Живіть омріяним життям! Це легше, ніж ви гадаєте». Епіграфом до книжки стала промовиста цитата американського письменника, філософа, суспільного діяча Генрі Девіда Торо:
«Якщо людина не потрапляє в ногу зі своїми попутниками, можливо, вона чує іншого барабанщика. Дозвольте їй крокувати в такт музики, яка лунає для неї, – хай звучить вона в іншому ритмі чи доноситься здалеку».
Іншими словами, в кожного з нас – своя музика. А також свої прагнення, свої бажання і свої дороги. І про те, як прокладати стратегічний шлях до перемоги над своїми страхами, лінню чи боязню легко й невимушено розповідає Барбара Шер.
Але «ніхто, крім вас», підкреслює авторка, не знає настільки глибоко ваші потреби й цілі, тому «справді щасливими вас може зробити лише заняття улюбленою справою – і нічого більше». Хоча «варто нам заговорити про свої мрії вголос, нам починають докоряти за нерозсудливість люди, які й гадки не мають, наскільки ми особливі».
«Ваші вподобання так само унікальні, як і ваші відбитки пальців».
Загальні правила успішності, розписані в популярних журналах чи перепощені в соцмережах, не можуть допомогти одразу всім нам стати щасливими. Це як з черевиками у магазині: вони нові і гарні, але пошиті на іншу, не вашу (!) ногу, тому ви почуваєтеся в них некомфортно, вам важко зробити декілька кроків, а пробігти в них велику дистанцію й поготів. І проблема не у вас й не у них. Просто це чужі нові й гарні черевики, зручні й модні, але вони даровані не вам. Все насправді просто – у вас своє життя і розпоряджатися ним можете лише ви. Так само, як і таланти, дані вам Богом, – саме ви маєте їх розвивати, саме ви!
Барбара Шер пояснює, що три принципи є ключовими на шляху змін:
1) «Ви – неповторні»;
2) «Ви ніколи не станете щасливим, доки не будете користуватися своїм талантом»;
3) «Ви не мусите мінятися, аби змінити своє життя».
І ці три принципи лягли в основу десяти уроків поліпшення життя.
Для початку треба осмислити те, що нас мотивує до змін, знайти свою унікальну рушійну силу, джерело енергії. Потім знайти собі союзників – «особисту команду підтримки», реальних чи уявних персонажів вашої казки, які не дадуть вам скласти руки чи впасти у порожнечу депресії. Адже часто буває, що «пошуки мрії можуть змусити вас почуватися сиротою, а сироті дуже складно йти за своєю мрією». Тому не будьмо сиротами, оточуймо себе людьми, які в нас вірять, а також готові підтримувати й слухати. Далі треба зрозуміти власні почуття, що «слугують компасом до правильних цілей». Почуття можуть нас робити беззахисними й ранимими, а можуть окрилювати, додавати запалу й упевненості. Як же важливо «фільтрувати» почуття, керувати ними! Барбара Шер радить вести журнал власних почуттів, зосереджуючись й описуючи те, що ми відчуваємо у певні моменти свого життя.
Так само, як треба боротися з негативними емоційними проявами, так само необхідно уникати мотлоху й хаосу у власному життєвому просторі. Накопичуючи зайві речі, ми створюємо безлад, а це – «данина нерішучості». Ми не наважимось на впевнений крок до успіху, поки не приберемо «поле для дій», невеличкий плацдарм для боротьби зі самим собою, собою-слабким і собою-прокрастинатором. Нам важливо розкрити свої таланти на повну, отож варто згадати просту дитячу звичку – уміння «отримувати насолоду від маленьких, але таких вражаючих відкриттів». Що ви любили робити в дитинстві? Може, ті крихітні дитячі радощі – то підказки згори, які є справами нашого життя?
«Ми всі схожі на Гензеля і Ґретель – дітей із казки братів Грімм, які заблукали в лісі. Ми теж залишили на життєвій стежці хлібні крихти, аби потім віднайти дорогу додому».
Звичайно, дорога до щасливої казки – пригодницька і карколомна, наповнена багатьма небезпеками. Кожен з нас нерідко стикався з труднощами (зовнішніми і внутрішніми), але пам’ятайте «опір з’являється щоразу, як ви наважуєтеся на серйозні зміни». Авторка радить не уникати опору, а вміло його обходити за допомогою різних хитринок.
Наступним пунктом є створення «банку ідей» для своїх мрій (збираємо всі ресурси, які тільки доступні й можливі), а потім влаштовуємо собі «генеральну репетицію» (набуваємо досвіду через помилки й падіння) в «режимі випробування» наших сил і здатностей. І тут Б. Шер, ділячись власним досвідом проб і помилок, проголошує чи не найважливішу ідею підкорення вершин своїх мрій:
«Вам треба звикнути до підніжок, аби навчитися підійматися після падінь».
У книзі Барбари Шер направду багато різноманітних творчих завдань, читач(ка) стає своєрідним співтворцем видання: створює списки помічників, розробляє банк ідей, систематизує власні почуття, працює на фірмі з виробництва негативних футболок, готує колоду карт пам’яті і колоду бажань, пробує на собі техніки зворотного і негативного мислення, врешті, упорядковує власний простір – своє помешкання й оселю своєї душі. Це чудовий спосіб читати книгу і не втрачати шансу проявити власну активність і креатив.
Жити омріяним життям можна вже тут і зараз, треба тільки довіряти своїм інстинктам і своїм бажанням. Це як аромат улюбленого яблучного пирога – він зачаровує, збуджує апетит й уяву, звільняє фантазію, надихає…
А ви ще й досі бачите рожеві сни про те, які ви щасливі? Ви досі вагаєтесь, що вам робити і як це «щось» почати? Є прості ліки:
«Закохайтеся у найкоротші миті улюбленої справи, і пристрасть витягне вас з інертного сну»!
(фотоцитати: JC)
Роксолана Жаркова, літературознавиця, письменниця, букловерка
Статті про книги
Статті про життя
Статті про відомих людей
Цитати з книг
Статті про здоров'я та психологію
Думки людей про різні проблеми й на різні теми
"Світ неправильний. Кожна людина має свій характер – і все. З людьми різне стається".
24 липня народився Александр Дюма, відомий французький письменник, журналіст, драматург і поціновувач жіночої краси.
Захоплююча і чесна промова Джима Керрі про життя, страх, віру, любов та правила, які подеколи можна порушувати.
Кохання - це не лише радощі, а й смуток. І, можливо, це прозвучить трохи трагічно, однак часом смутку - більше, ніж радощів.
Їм відомо, що від життя потрібно отримувати задоволення! Завжди й за будь-яких обставин!
Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!