Статті про книги

 «Ви шукаєте натхнення,

А воно вже всередині вас.

Мовчіть і слухайте»

(Джалаледдін Румі)

Нам здається, що ми думаємо постійно, виконуючи ту чи іншу дію. Однак ні, більшість із них доведені до автоматизму. А значна кількість наших думок нічим не відрізняються від думок сусіда. Чому? Бо люди думають однаково. Та чи всі? Дмитро Чернишов певен, що ні. 

 

Як часто ви думаєте? Заварюючи каву, слухаючи тижневий випуск новин, переглядаючи фото у стрічці соціальних мереж? Більшість людей виконує свої дії «на автоматі», хибно розцінюючи це, як процес думання.

«Думання – дуже витратний процес. Наш мозок становить лише два відсотки маси тіла, а у спокійному стані споживає приблизно десять відсотків усієї енергії в організмі. Коли ж людина починає інтенсивно думати, витрата енергії збільшується до двадцяти – двадцяти пяти відсотків.

Щойно людина навчилася чогось нового, вона перестає про це думати. Це як з їздою на велосипеді – усе відбувається «автоматично».

Коли ми готуємо каву, то виконуємо набір стандартних дій, які не вимагають серйозних роздумів. Та коли ми намагаємося написати, наприклад, чотиривірш, мозок активізується, оскільки чіткого алгоритму дій у нього нема. Чим частіше він знаходиться у такому стані, тим краще для людини. Адже мозок, який перебуває у стані "пасивного" недумання, не може генерувати нові й цікаві ідеї.

То чи варто навантажувати мозок? Варто, якщо ви маєте бажання створити щось незвичайне, унікальне або нетипове для своєї доби.

«Усі люди думають однаково. Різниця полягає лише в тому, що одна людина певної миті перестає думати, а інша думає далі. Не поспішайте здаватися. Нещодавно зявився термін – покоління reset. Це про молодих людей, які, потрапивши у скрутне становище, воліють не шукати виходу, а, як у компютерній грі, натиснути кнопку Reset (перезавантаження) й почати все спочатку. Здатися ви завжди встигнете. Відсоток власне творчості у творчості досить невеликий. Решта – терплячість, наполегливість, віра в себе. І незалежність від думки оточення».

Для того, аби думати нешаблонно і творчо, Дмитро Чернишов пропонує:

 • розгадувати загадки;
 • грати в ігри;
 • складати асоціативні ряди;
 • практикувати методику мозкового штурму;
 • сумніватися (бо навіть дуже розумні люди можуть помилятися);
 • вигадувати (ми знаємо, що ложкою можна їсти різні страви, та про що вона могла б розповісти, якби вміла говорити?);
 • досліджувати (у кожної речі чи традиції є історичне підґрунтя);
 • розглядати світ із різних ракурсів;
 • обходити заборони;
 • звертати увагу на випадковості;
 • "гратися" із формами, розмірами, кольорами, текстурами, словами;
 • розбирати об"єкти на частини і складати по-новому;
 • знайомитися із культурою інших народів і т. д.

Кому ж потрібно думати нетрадиційно? Не лише людям творчих професій, а всім без винятку. Бо кожен із нас – творець чогось свого… Дому, родини, книги, вислову, страви тощо.  

Дмитро Чернишов радить не боятися виходити за межі усталених норм, здаватися дивним чи нелогічним. Бо у цьому – вся краса. Ми хоч і думаємо однаково, але світ сприймаємо по-різному, а тому й висновки здатні робити різні.

«Майже всі геніальні рішення спочатку здаються ідіотськими».

Поради та історії, які він наводить у своїй книзі, не стосуються якоїсь певної категорії людей. Вони універсальні.

Розпочавши читання, спочатку трохи важко збагнути, що автор має на увазі. Чому? Він детально не розтлумачує зміст того, про що говорить, не підводить до певних висновків. Чернишов просто подає читачеві інформацію, із потоку якої той має вибрати для себе щось корисне.

Також він наводить багато цитат відомих людей та різноманітних історичних фактів, які нагадують радше не зв’язний текст, а добірку коротких прикладів до заданої теми. Через це вони важко запам’ятовуються і легко забуваються (радимо запастися стікерами для нотаток).

Однак, попри це, книга – цікава й пізнавальна. Кожен зможе знайти у ній щось корисне для себе. Звісно, якщо не полінується трішки напружити мозок.

Не забувайте, що процес думання немає нічого спільного із поглинанням чужих думок і готових висновків. Саме тому Дмитро Чернишов пропонує вам сформувати думки і зробити висновки самостійно.

 


Прокоментувати

Увійти за допомогою

Коментрар успішно доданий!

Коментарі


В соціальних мережах

Рубрики

1

Рукописи не горять

Статті про книги

2

LifeStyle

Статті про життя

3

Дорогою ціною

Статті про відомих людей

4

Цитатник

Цитати з книг

5

Тіло&душа

Статті про здоров'я та психологію

6

Кімната роздумів

Думки людей про різні проблеми й на різні теми

Фоторепортаж

Цікаво


Стівен Кінг «Історія Лізі»: психологічна драма з присмаком горору

"Історія Лізі" – важка книга. Місцями її складно читати й навіть розуміти".


Вільям Зінсер «Текст-пекс-шмекс. Магія переконливих текстів»

«Громіздкий набір деталей не допоможе зацікавити аудиторію. Деталі повинні бути незвичайними».


«Саме час знову запалити зірки»: завжди можна почати спочатку

Про любов, мрії, пошук себе і сенсу життя.


Нікола Тесла "Мої винаходи"

Цитати найвідомішого у світі винахідника!

Підписатися

Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!

Ви успішно підписались на оновлення!

uptime