Статті про книги

Комп’ютерні ігри – болюча тема для батьків. В епоху передових технологій поринути у віртуальний світ нескладно, тим паче дітям, які відкриті для всього нового. Та якщо дуже захопитися, ігри можуть викликати залежність. Байдуже, в що саме грає дитина: кровожерливий горрор чи простенький спортивний симулятор. Сучасні ігри можуть скерувати молоду свідомість у неправильному напрямку, що приведе до катастрофічних наслідків. Саме про це роман Урсули Познанскі «Ереб» (видавництво «Астролябія»), який зараз розглянемо докладніше.

Про авторку

Урсула Познанскі – сучасна австрійська письменниця. Спеціалізується на підлітковій літературі, хоча відома також і творами в жанрі кримінального роману. Після закінчення школи Познанскі вивчала журналістику, японістику, театральне мистецтво і право. На початку 2000-х Урсула приймала участь у конкурсі сценаріїв. Австрійка не зайняла призового місця, однак після цього почала писати дитячі книги.

Літературним хітом письменниці є підлітковий трилер «Ереб». За цей роман Урсула отримала кілька престижних нагород, включно з Німецькою молодіжною літературною премією. Зараз Познанскі продовжує писати книги й паралельно працює редактором медичного журналу. Проживає письменниця у Відні.

Сюжет

Нік Данмор – 16-річний школяр. Він живе життям звичайного підлітка: навчається в школі, грає в баскетбол, зустрічається з друзями й починає задивлятися на дівчат. Та одного разу все змінилося. До школи Ніка потрапила незвична річ, яку учні передають одне одному. Отримати її непросто, тому що носії нічого нікому не розповідають. Згодом Нік помічає, що в класі постійно бракує учнів, а деякі з тих, хто приходять на заняття, мають стомлений вигляд.

Ніку вдалося отримати ту саму штукенцію, яку так складно дістати. Нею виявився диск з комп’ютерною грою «Ереб». Хлопець, звичайно, встановив гру, незважаючи на всі попередження. «Ереб» захопив Ніка з перших хвилин. Гра має дивовижну властивість переплітатися з реальним життям і це робить її нереально крутою для Данмора. Та з часом «Ереб» стає занадто реалістичним. Гравцям потрібно виконувати завдання не тільки у віртуальному світі, а ще й в житті. Наскільки далеко у цій грі готовий зайти Нік – важливе питання в першу чергу для нього самого.

Тема

Тема твору – залежність від комп’ютерних ігор. Це було актуальним у часи першої публікації «Ереба» 2010 року й залишається важливим дотепер. Діти починають захоплюватися віртуальною реальністю з різних причин. Комусь просто цікаво, а хтось хоче втекти від буденності, оточуючих та інших проблем. У випадку з Ніком спочатку була звичайна цікавість. Та з часом хлопець став агресивним до оточуючих і пасивним до всього, що його оточує. З цього й починається перехід від одної реальності до іншої.

«Я відмовляюся визнавати реальність. Я не хочу приймати участі в тому, що відбувається навколо. Я віддаюся бажанню тікати від світу».

Ідея твору – вгледіти межу між двома світами: віртуальним і реальним. Це тонка і часто невидима грань, яку важливо не переступати. Перетнувши її, можна зазнати серйозних проблем і навіть зламати долю – якщо не собі, то комусь із оточуючих. Познанскі вдало підібрала персонажів. На прикладі кожного з них можна дізнатися, що станеться, якщо перетнути ту саму грань, або ж залишитися осторонь від загального безумства. У сучасних підлітків багато спокус, і віртуальна реальність – одна з них. Письменниця сама виховує сина і звернула увагу саме на цю проблему.

Плюси роману

Дві реальності. Одна реальність – це світ Ніка Данмора, а інша – його персонажа Саріуса. Розкривати обидва світи – оригінальна ідея. Однаково цікаво читати і про справжнього Ніка, і про віртуального Саріуса. Один виконує завдання в реальному житті, щоб допомогти іншому «прокачатися» у вигаданому світі.

Динамічність. Підлітковий роман повинен бути динамічним, і Познанксі це врахувала. Події в книзі розгортаються стрімко, заманюючи читачів у світи Ніка та Саріуса.

Легка напруга. Трилери зазвичай напружені, жорсткі та навіть жорстокі. Однак підлітковий трилер – це вже інша справа. Він має тримати читача в напрузі, але не завантажувати його при цьому сценами насилля. Познанскі і тут чудово справилася із завданням. «Ереб» – в міру напружений, цікавий і динамічний роман, який буде цікавим не тільки основній аудиторії, а й дорослим.

Урсула Познанскі написала хороший роман, за який недарма отримала літературні нагороди. Письменниця зачепила важливу тему, яка ще довгий час турбуватиме батьків. Гра, якою б вона не була, може стати небезпечною. Особливо яскраво це помітно в останні кілька років, коли віртуальні світи почалися відчутно перетинатися з реальними. У світі з’являється все більше ігор, що виходять за рамки монітора. Розробники подібних забавок маніпулюють підлітками, роблячи їх живою зброєю для власних потреб. Найбільша проблема в тому, що дитина вірить у реальність неіснуючого світу.

«Надривний звук у вухах втих, натомість знову почалася приємна музика. Ця музика дає йому впевненість в тому, що все буде добре і нічого поганого не станеться. Він – герой цього епосу і все крутиться довкола нього».

«Ереб» – підлітковий трилер з недитячим підтекстом. Роман буде цікавим як молодій, так і дорослій аудиторії. Відмежувати дітей від віртуальних розваг в епоху передових технологій майже неможливо. Та прочитавши цю книгу підлітки зрозуміють, де саме знаходиться та невидима межа між двома світами, яку не можна перетинати. «Ереб» буде корисно почитати батькам, які мають дітей. Уважно придивившись до героїв, вони дізнаються про ознаки, за якими можна зрозуміти, що дитина стала залежною від комп’ютерних ігор. А істина при цьому всьому залишається незмінною: головне у формуванні людської особистості – це виховання.


Прокоментувати

Увійти за допомогою

Коментрар успішно доданий!

Коментарі


В соціальних мережах

Рубрики

1

Рукописи не горять

Статті про книги

2

LifeStyle

Статті про життя

3

Дорогою ціною

Статті про відомих людей

4

Цитатник

Цитати з книг

5

Тіло&душа

Статті про здоров'я та психологію

6

Кімната роздумів

Думки людей про різні проблеми й на різні теми

Фоторепортаж

Цікаво

Габрієль Гарсія Маркес: 87 років самотності

«Якщо ви зустрінете справжню любов, вона від вас нікуди не подінеться – ні через тиждень, ні через місяць, ні через рік».


Максим Ильяхов, Людмила Сарычева «Пиши, сокращай. Как создавать сильный текст»

Цитати з книги для всіх, хто хоче писати хороші тексти.


Луна имеет две стороны, или Почему в романе «Поток» нет ни одного положительного героя

«Приобретая привычку к чтению, вы строите для себя убежище практически от всех страданий жизни» (Сомерсет Моэм).


Екгарт Толле «Сила моменту Тепер. Посібник із духовного просвітлення»

Тепер – найцінніше, що існує в цьому світі.


Ульф Старк "Диваки і зануди"

Цитати про життя, кохання, смерть і втрату.

Підписатися

Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!

Ви успішно підписались на оновлення!

uptime