«Їжа не повинна перетворюватися на сенс життя, вона потрібна лише для його підтримки, не більше»
(Сократ)
На порозі – весна. А отже, нарешті прийшов час змін та вітамінів. Однак після довгої зими зі смачними пирогами та чаєм, виходити зі своєї зони комфорту хочеться далеко не всім. Роздратованість, незадоволеність собою, надлишок сонця, брак вітамінів та ще купа супутніх проблем призводять до нервових зривів та розчарувань у житті.
Вихід із «зимової сплячки»
Зима залишилася позаду. Природа поступово прокидається від сну, все оживає та зеленіє. Подібне твориться й з людиною.
Щойно блиснули перші промені сонця, хочеться змінити теплий одяг на більш легкий та зручний, пройтися весняним парком чи, до прикладу, врешті-решт сходити на якийсь мистецький захід.
Ситуація. Спланувавши похід у кіно/ театр/ на виставку, в передчутті прекрасного, ви відкриваєте шафу, дістаєте улюблену сукню/ сорочку і раптом виявляється, що на талії з’явилася зайві сантиметри. Ви стривожено йдете до люстерка, випрямлюєтеся, прискіпливо оглядаєте себе з усіх боків і приходите до жахливого висновку: «Тьмяне волосся, бліда шкіра, округлий животик». Що робити?
По-перше, заспокоїтися, а по-друге, пригадати, що взимку організму потрібно в рази більше енергії, тому ви споживаєте більш ситну їжу, а волосся й шкіра втрачають красивий вигляд через брак сонячного світла та вітамінів. Не потрібно зайвий раз акцентувати на такого роду проблемі, адже це може призвести до зовсім неочікуваних наслідків.
Практикуючий психолог, майстер-практик NLP, засновниця проекту «ПСИХОЛОГІЯ МАЙБУТНЬОГО» Анна Гуляєва пояснює: «Помітні зміни в зовнішньому вигляді можуть створити передумови виникнення весняної депресії. Людина просто втрачає контроль над собою, намагаючись за блискавично короткий проміжок часу змінити своє відображення у дзеркалі. Багато сонця, світла та красивих, на її думку, людей слугують подразниками для психічного здоров’я, а власні недоліки вона бачить у дещо викривленому вигляді. Також на виникнення весняної депресії значною мірою впливає малорухливий спосіб життя узимку та значна кількість свят, під час яких були створені всі умови для переїдання та алкогольного виснаження організму. А це в свою чергу провокує виникнення простудних та вірусних захворювань, котрі в кінцевому підсумку призводять до зниження імунітету».
Тому виходити із «зимової сплячки» потрібно вкрай обережно, адекватно сприймаючи недоліки зовнішнього вигляду. А реконструкцію власного «Я» варто починати з цілісного аналізу свого способу життя, зокрема, раціону харчування.
Я – те, що я їм!
Відкрийте свій холодильник. Що ви там бачите? Зелень, овочі, свіжі фрукти, молоко? Чи ковбасу, тістечка, тушковану картоплю, смажене, печене? Якщо ви – власник другого набору продуктів, можете сміливо відправляти все на смітник. Чому? Тому що весною наш організм потребує неймовірної кількості вітамінів, які можна знайти лише в свіжих овочах та фруктах.
Практикуючий лікар-терапевт, фітотерапевт, дієтолог Тетяна Фіалкова рекомендує ввести до раціону харчування (й не лише навесні) капусту всіх видів, зелень, паростки зернових, грейпфрут, синій виноград, чорницю, свіжі або заморожені фрукти, лимон. Ці продукти однозначно допоможуть «розбудити» організм після «зимової сплячки».
Також дієтолог радить приділити значну увагу фінікам. Медики довели, що декілька фініків змушують людину забути про відчуття голоду, а отже, насичують організм корисними елементами, та запобігають переїданню, яке може виникнути після вживання випічки чи булки. А ще в них знаходиться близько 23 видів амінокислот, які позитивно впливають на роботу мозку та всіх внутрішніх органів у цілому.
Окремо варто сказати про зелень. Її потрібно вживати щодня, додаючи в салати, смузі та інші страви. Для нормального функціонування організму на добу потрібно 300 грам фруктів, 500 грам овочів та більше, ніж 500 грам зелені. Особливо необхідно звернути увагу на ці цифри весною, коли організм, втомлений від картоплі та тістечок, вимагає оновлення. Хоча затрати калорій весною менші, тому постає запитання: «А чи можна з початком весни сісти на дієту?».
Затягнути пояс
Ніхто не забороняє вам сісти на дієту для того, щоб повернутися у форму. Однак є декілька «але». Раціон харчування має бути різноманітним, він має включи в себе фрукти, овочі, чаї, компоти тощо. Належне потрібно віддати фізичним навантаженням, які, до речі, допомагають вберегтися від весняної депресії, та режиму сну.
Весною ранок рекомендовано розпочинати зі сніданку: вівсянка з курагою, чорносливом, медом, злаками чи свіжим фруктами. Обід повинен складатися із овочевих салатів із додаванням зелені, риби, пісного м’яса та невеликої кількості фруктів, таких як грейпфрут, чорниця тощо. Якщо ви не любите й не маєте часу вживати фрукти в їх первинному вигляді, готуйте смузі [напій, складовими якого є фрукти, овочі, зелень, ягоди, суперфуди: насіння льону, кунжуту тощо. готується за допомогою блендера, не містить цукру, молока, морозива, вершків та інших наповнювачів]. Подрібнені фрукти й овочі також фактично відразу засвоюються організмом, а він у свою чергу витрачає менше енергії на їх «переробку». Увечері можна приготувати легкий салат або випити склянку молока чи кефіру. Також корисно вживати перед сном тарв’яні чаї із додаванням меду. Вказані поради не є догмою, ви можете вживати інші продукти, але неодмінно враховуючи їх калорійність, поживність та корисність.
Вода – усьому голова!
Вода – це не просто рідина, якою можна запивати їжу чи тамувати спрагу. Вода – напій життя, котрий потрібно вживати близько 2-2,5 літрів щодня. Від того, як часто ви вживаєте H2О, залежить робота всіх внутрішніх систем організму та безпосередньо ваш зовнішній вигляд, зокрема, стан шкіри, а ще кількість зморшок на обличчі. Однак тут варто взяти до уваги якість води. Адже вміст у ній шкідливих елементів може призвести до розвитку різних недуг чи стати причиною отруєння. За даними Всесвітньої організація охорони здоров’я, 842 000 людей щороку помирають від діареї [патологічний стан, при якому виникають неоформлені або рідкі випорожнення три або більше разів на день (або частіше ніж зазвичай для конкретної людини)], причиною якої є низька якість води.
Якісна вода може допомогти в боротьбі з целюлітом та прищами, що вже говорити про її користь під час весняної дієти. Для зручності придбайте собі скляну пляшку й носіть її із собою воду (вода в пластиковій пляшці може змінювати склад, особливо потрапляючи під сонячні промені). Скажете: «Незручно». Можливо, однак результати не змусять себе чекати.
Комплекс: здорова їжа + вода + спорт + сон допоможуть вам зменшити об’єм талії, покращити стан шкіри, підтягнути тіло, а головне – не піддатися весняній депресії.
"Таблиця" потреб весни
Звісно, прокинутися вранці й сказати собі: «Все, відтепер сповідую лише здоровий спосіб життя», нереально, однак якщо дещо зменшити оберти, й не примушувати себе виконувати штучно сконструйовані дії, досягти результатів можна. Для початку відмовтеся від тістечок, замінивши їх, до прикладу, на фруктове желе. В цьому випадку ви лише виграєте, оскільки після вживання солодощів, у шлунку розпочинається процес бродіння, який не несе вам ані краплі користі. Таблиця потреби весни (і не лише весни) не така вже й велика, як здається на перший погляд:
Задовольняючи свій організм у всіх потребах, ви будете мати гарне самопочуття та вдосталь енергії для виконання будь-якої роботи. Проте слідкуйте за тим, щоб не надто перенавантажувати себе. Весною, ще не маючи достатнього запасу вітамінів, організм дуже «чутливий», а тому по-різному реагує на непосильні навантаження: хвороби, нервові розлади, депресивні стани тощо.
І ще! Нагороджуйте себе навіть за найменші успіхи, але тільки не шкідливими продуктами, тоді у вас виникне бажання випробувати себе далі. Прихід весни не повинен обертатися катастрофою. Посічене волосся і зайві сантиметри на талії – явища тимчасові, а здоров’я – ні.
Бережіть себе і любіть таким, як ви є, бо ви – прекрасні!
Статті про книги
Статті про життя
Статті про відомих людей
Цитати з книг
Статті про здоров'я та психологію
Думки людей про різні проблеми й на різні теми
Цитати про освіту, красу і кохання
Прогулянка весняним парком
А ви читали книги Сари Джіо?
Чи можна їсти шоколад, коли сидиш на дієті, чи справді він псує зуби та провокує виникнення прищів? Відповіді на ці та інші запитання шукайте у статті.
Як стати журналістом? Якщо ви шукаєте відповідь на це запитання, то цей матеріал точно для вас!
Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!