Як правильно доглядати за зубами та ротовою порожниною, для чого потрібно мати вдома зубну нитку та чому не варто користуватися зубочистками? На ці та інші запитання відповідає лікар-стоматолог Дар’я Шматкова.
Скільки разів на добу потрібно чистити зуби?
Зуби потрібно чистити двічі на добу, використовуючи якісну зубну щітку (щоб не пошкодити емаль) та пасту.
Як правильно обирати зубну щітку та пасту для дорослих?
Я рекомендую використовувати зубну щітку середньої жорсткості та з заокругленими щетинками. Вона має бути зручною та якісною (про що свідчить ціна й зовнішній вигляд). Дуже дешева зубна щітка може бути виготовлена з неякісних матеріалів та швидко втрачати правильний зовнішній вигляд. Щітку потрібно змінювати один раз на сезон, тобто 4 рази на рік, як мінімум. Якщо зубна щітка втратила форму раніше вказаного терміну, її потрібно замінити на нову.
Правильна зубна щітка має охоплювати 2-3 зубчики й не пошкоджувати ясна.
Обираючи щітку, потрібно неодмінно проконсультуватися зі стоматологом, оскільки її вибір, як і зубної пасти, залежить від індивідуальних особливостей пацієнта, наприклад, наявність захворювань тканин парадонту [тканини, що оточують зуб. У це поняття входять: ясна, ділянка, що прилягає до кореня зуба, кістки альвеолярного відростка щелепи, зубна зв'язка, цемент кореня зуба], чутливості зубів і т. д.
Як правильно обирати зубну щітку та пасту для дітей? На що потрібно звертати увагу?
Для дітей існують зубні щітки відповідно до вікових категорій, які зазначені на упаковці. Обираючи щіточку для малюка потрібно керуватися двома головними принципами:
У аптеках продаються різні цікаві варіанти зубних щіток, наприклад, із пісочним годинником у комплекті. Однак батьки мають допомагати дітлахам у цій справі та неодмінно контролювати процес чищення зубів. Також вони [батьки] можуть виконувати дану гігієнічну процедуру разом із дітьми, демонструючи на власному прикладі її важливість і необхідність.
Чи можна користуватися електричною зубною щіткою?
Електрична зубна щітка може використовуватися для гігієни ротової порожнини, але її необхідно комбінувати зі звичайною щіткою, обов'язково використовуючи пасту.
Зубна паста містить компоненти, необхідні для профілактики карієсу. Використання лише щітки (якщо вірити виробникам) не є повноцінним засобом профілактики. Дітям також можна використовувати таку щітку, але під наглядом батьків.
Як правильно доглядати за зубами в домашніх умовах, окрім чищення?
Для профілактики захворювань ротової порожнини, можна використовувати ополіскувач, але з його вибором має допомогти лікар-стоматолог, оскільки надання переваги тому чи іншому засобу залежить від стану зубів та їх чутливості.
Зубна нитка є обов'язковим атрибутом профілактики карієсу, оскільки щітка не може вичистити контактні поверхні зубів, на яких дуже часто є каріозні порожнини, котрі не видно неозброєним оком (перебіг такого виду карієсу безсимптомний).
Чому стоматологи рекомендують не користуватися зубочистками?
Зубочистками користуватися не рекомендують із багатьох причин. Наприклад, ними дуже легко можна травмувати ясна, що призводить до виникнення та розвитку захворювань порожнини рота.
Як часто можна користуватися зубною ниткою?
Зубною ниткою користуватися потрібно кожного дня перед сном (після чищення зубів). Стоматологи рекомендують використовувати 20-25 см нитки для одного допоміжного чищення ротової порожнини. Для помітного результату її потрібно намотувати на вказівні пальці рук, обережними рухами проводячи від одного кута рота до іншого.
Як часто потрібно відвідувати стоматолога?
Відвідувати стоматолога дорослим потрібно один раз на 6 місяців, дітям – один раз на 4-5 місяців, оскільки запальні процеси в них перебігають значно швидше, аніж у дорослих.
Чи впливають продукти харчування на стан зубів?
Харчування впливає на стан зубів суттєво. Тому необхідно вводити раціон харчування їжу, багату на кальцій (сир, молочні продукти, фрукти, петрушка, квасоля тощо), фосфор (риба, бобові, горіхи, згущене та свіже молоко, м’ясо, кукурудза тощо) та фтор (лосось, морська риба, окунь, куряче філе та печінка, зерновий хліб тощо). Якщо раптом у вас кровоточать ясна, необхідно звернути увагу на недостатню кількість вітаміну С в організмі (помідори, петрушка, капуста, червоний перець, ягоди малини, апельсини тощо).
Щодо профілактичних заходів, рекомендується процедура професійної гігієни зубів, яка проводиться в кабінеті лікаря-стоматолога один раз на рік.
Чи дійсно жувальна гумка допомагає зберегти зуби? Якщо так, то скільки часу можна її жувати?
Жувальна гумка дійсно має позитивний вплив на профілактику карієсу, але для цього потрібно купувати жуйки, які не містять цукор. Жувати їх можна не більше 15 хвилин, щоб не зашкодити суглобу.
Декілька простих практичних порад:
Джерело: healthnews
Автор: Тетяна Крисюк
Статті про книги
Статті про життя
Статті про відомих людей
Цитати з книг
Статті про здоров'я та психологію
Думки людей про різні проблеми й на різні теми
Цитати про життя, кохання, смерть і втрату.
А які плани на це літо у вас?
Цитати звичайної, але надзвичайно мудрої жінки, яка вела щоденник у той період, коли німці знищували євреїв. У її восьми зошитах, які дійшли до нас, - боротьба з психологічним тиском, кохання, пошуки себе, біль і боротьба проти системи та проти власних бажань.
Що любить осінь? Осінь любить почуття і яскраві фарби. Навіть у хмурну й дощову погоду.
Кохання - це не лише радощі, а й смуток. І, можливо, це прозвучить трохи трагічно, однак часом смутку - більше, ніж радощів.
Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!