Статті про здоров'я та психологію

Кожна друга пацієнтка, із якою спілкується лікар-гінеколог, вважає комбіновані оральні контрацептиви чимось небезпечним і неприйнятним. Вони провокують розвиток ракових захворювань, сприяють набору ваги, пригнічують сексуальне бажання. А як є насправді?

Про найголовніше та без міфічного нальоту розповідає лікар акушер-гінеколог у клініці ISIDA Валерія Даценко.

 

Безпечно

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) – це метод контрацепції, який дозволяє жінкам репродуктивного віку планувати вагітність без утримання від сексу. До складу контрацептивів входять синтезовані жіночі статеві гормони – прогестерон та естроген. Інколи – лише прогестерон.

Як працюють КОК?

По-перше, вони блокують овуляцію. Під час овуляції дозріла яйцеклітина виходить у маткову трубу після розриву фолікула. КОК переводять роботу яєчників у сплячий режим, відміняючи розрив фолікула та вихід яйцеклітини. Завдяки цьому яєчники відпочивають. А жінка не витрачає даремно ще одну яйцеклітину. Кількість яйцеклітин (оваріальний резерв) обмежена й у всіх жінок різна. Хтось може завагітніти у 50, а для когось це стає проблемою вже у 30 років.

По-друге, комбіновані оральні контрацептиви змінюють консистенцію слизу, який виділяється із маткового каналу. Рідкий слиз допомагає сперматозоїдам «вливатися» у матку. Якщо він стає більш густим і тягучим, сперматозоїду значно важче дістатися до місця призначення.

По-третє, під час прийому КОК внутрішня слизова оболонка матки стає тоншою, ніж зазвичай. Це означає, що навіть дивом заплідненій яйцеклітині не вдасться прикріпитися до стінки матки, аби почати розвиватися.

Комбіновані оральні контрацептиви скасовують щомісячну підготовку організму жінки до теоретично можливої вагітності. Після завершення прийму КОК овуляція відновлюється, слиз розріджується, а внутрішня оболонка матки стає більш щільною. Тобто фертильність повертається, а разом із нею – можливість вагітніти.

КОК не підвищують ризик розвитку ракових захворювань, а навпаки знижують його. Прийом оральних контрацептивів протягом 12 місяців і більше знижує ризик раку ендометрію та раку яєчників на 50%. 

 

Потрібно

Приймати КОК можна і необхідно після початку статевого життя. У підлітковому віці вони допоможуть уникнути небажаної вагітності. Надалі – зберегти оваріальний резерв та підтримувати гормональний баланс.

За даними Міністерства охорони здоров’я України, 2018 року в Україні було здійснено 46 тисяч 552 аборти. 387 випадків – переривання вагітності у неповнолітніх пацієнток. Тому прийом КОК у підлітковому віці цілком виправданий. Батьки повинні розповідати дітям про такий метод контрацепції. Традиційне залякування не діє, а виражається у незахищених сексуальних зв’язках.

Часто пацієнтки не хочуть приймати гормональні контрацептиви, бо вони буцімто призводять до набору ваги. Це не так, оскільки кількість синтезованих гормонів у складі КОК незначна. Якщо ж пацієнтка все-таки почала набирати вагу, що трапляється вкрай рідко, лікар має неодмінно переглянути дозування препарату або замінити його. Інколи причина – у незбалансованому харчуванні.

 

Індивідуально

Комбіновані оральні контрацептиви призначає лише лікар. Перед цим пацієнтка проходить обстеження та здає аналізи.

Приймати КОК необхідно, дотримуючись інструкції та рекомендацій гінеколога. Якщо жінка п’є таблетки, коли згадає, говорити про ефективність контрацептивів нема підстав. Загалом ефективність складає 99%. 1% – одна пропущена пігулка.

Чи потрібно робити перерву у прийомі КОК?

Приймати комбіновані оральні контрацептиви можна безперервно протягом року. Дозволяється робити кількамісячну перерву, аби яєчники виходили зі сплячого режиму. Необхідність та доцільність перерви також визначає лікар, враховуючи індивідуальні особливості пацієнтки.

Є наукові дослідження, які підтверджують, що КОК сприяють виникненню депресії у пацієнток, схильних до депресивних розладів. Ризик існує, але він невисокий: депресія виникає у 2,2 жінок зі 100, які приймали зазначені препарати.Тому, призначаючи КОК, лікар має враховувати цей момент під час із консультації з пацієнткою.

Цілковитими протипоказанням є, наприклад, порушення згортання крові, бо всі оральні контрацептиви збільшують її згортання.


(Джерело всіх фото: unsplash.com)

 

Бережіть себе та своє здоров’я!
 

Матеріали для ознайомлення:

1. Combined hormonal contraceptives: prescribing patterns, compliance, and benefits versus risks.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4212440/

2. Choosing a combined oral contraceptive pill.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4654044/

3. Combination Oral Contraceptives and Cancer Risk.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2202849/

4. Can hormonal birth control trigger depression?

https://www.health.harvard.edu/blog/can-hormonal-birth-control-trigger-depression-2016101710514


Прокоментувати

Увійти за допомогою

Коментрар успішно доданий!

Коментарі


В соціальних мережах

Рубрики

1

Рукописи не горять

Статті про книги

2

LifeStyle

Статті про життя

3

Дорогою ціною

Статті про відомих людей

4

Цитатник

Цитати з книг

5

Тіло&душа

Статті про здоров'я та психологію

6

Кімната роздумів

Думки людей про різні проблеми й на різні теми

Фоторепортаж

Цікаво

Що робити, коли не хочеться нічого робити?

Прості поради, які допоможуть вийти зі складної ситуації!


Три рецепти смачного і корисного сніданку

Сніданок може бути швидким і смачним.


Василь Карп’юк «Ще літо, але вже все зрозуміло» - книга не для всіх

Книга, яка порушує багато питань. Питань побутових і вічних.


"Scarlett" - мотиваційний мультфільм!

Ніколи не здавайтеся!


Е. Дж. Фінн «Жінка у вікні»: як розкрити злочин, не виходячи з дому

Захопливий роман про сильну і відважну жінку.

Підписатися

Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!

Ви успішно підписались на оновлення!

uptime