За вікном – осінь, а це значить, що скоро в усіх квартирах країни буде обговорюватися осінній авітаміноз. Він же – народний винуватець випадіння волосся. Із огляду на це, ми вирішили розпитати у Анни Кравчук, лікаря-дерматовенеролога та косметолога, чи справді в усьому винен авітаміноз, та як доглядати за волоссям, аби йому не хотілося випадати.
Причини випадіння волосся
Анно, скажіть, будь ласка, чи справді авітаміноз – це головна причина випадіння волосся восени?
Осінній авітаміноз дійсно може бути причиною випадіння волосся. У такому випадку ми говоримо про нестачу вітамінів та мікроелементів, зокрема, вітаміну А, В, С, Е, магнію, заліза, цинку, кальцію тощо. Однак хочу зауважити, що осінній авітаміноз проявляється не лише випадінням волосся. Він супроводжується апатією, втомливістю, дратівливістю, порушенням сну, відсутністю апетиту, кровоточивістю ясен, сухістю або чутливістю шкіри обличчя тощо.
На ці симптоми треба зважати. Бо якщо у людини випадає волосся саме через авітаміноз, необхідно з’ясувати, яких вітамінів чи мікроелементів їй бракує. Пити вітамінні комплекси навмання або за порадою подруги не раджу.
Ви сказали, що авітаміноз може бути однією із причин випадіння волосся. Які ще причини існують?
Існує багато причин, які провокують випадіння волосся. Насамперед – це ендокринні захворювання (порушення роботи щитовидної залози, надниркових чи статевих залоз) та хвороби шлунково-кишкового тракту (гастрити, виразки, деформація жовчного міхура, жирова дистрофія). Також випадіння волосся може спровокувати спадковий фактор, гормональний дисбаланс, паразитарна інфекція, залізодефіцитна анемія, сильний або довготривалий стрес, вживання оральних контрацептивів або інших лікарських препаратів, неправильний догляд за шкірою голови та волоссям, грибкові інфекції тощо. Діагностувати точну причину, яка спровокувала випадіння волосся, може лише лікар, а подеколи й не один.
Причин насправді чимало. А як щодо раціону харчування? Він має якийсь вплив на стан волосся?
Безпосередній! Річ у тому, що наша кров має здатність окислюватися. Що я маю на увазі? Коли ми вживаємо токсичну їжу і напої – смажені, копчені, солоні або гострі страви, солодощі, газовані напої, алкоголь, каву тощо, – змінюється кислотно-лужний баланс крові або pH. Через це організм, а точніше кажучи, буферні системи починають регулювати pH і показники крові. І це добре, але є одне «але» – при цьому клітини витрачають свої мінеральні запаси на нейтралізацію крові. Показники крові нормалізуються, а всередині клітин кислотність зростає, що призводить до зниження активності більшості важливих ферментів.
Якщо людина зловживає токсичними продуктами харчування, буферні системи змушені працювати постійно. А отже, корисні вітаміни та мікроелементи «вимиваються» із організму. Саме тому люди, які стабільно неправильно харчуються, мають ламкі нігті, кістки, слабке і виснажене волосся.
Якщо традиційна для більшості людей їжа окислює кров, виходить, що харчуватися потрібно лише овочами та зеленню?
Я б так не сказала. Раціон харчування має бути збалансованим, а від ситних білкових вечерь за 10-20 хв. до сну краще відмовитися. Простіше кажучи, смажену картоплю частіше необхідно заміняти овочевими чи фруктовими салатами, а каву – смузі чи соками.
Також хочу зауважити, що випадати волосся може і при різкому переході на новий тип харчування. Якщо людина їла як доведеться, а в якийсь момент вирішила стати, наприклад, вегетаріанцем, волосся почне випадати жмутками. Адже для організму це великий стрес. Перехід має бути плавним і обдуманим.
Усунення випадіння волосся
Анно, Ви назвали чимало причин, які можуть спровокувати випадіння волосся. Однак у більшості випадків люди не поспішають йти до лікаря, а просто купують шампунь проти випадіння волосся. Чи може він чимось їм допомогти?
Придбати новий шампунь і чекати дива – це найбільша помилка. Багато людей вважає, що він дійсно може допомогти, але це хибне судження, яке їм нав’язує реклама. Шампунь діє лише на поверхні епідермісу, тому він не може зміцнити волосся і ніяким чином не впливає на життєвий цикл волосся. Єдине, що він може зробити при випадінні – це правильно і делікатно очистити шкіру голови від жиру та бруду.
Придбання правильного шампуню проти випадіння волосся – це перший крок до усунення проблеми, але не єдиний.
Як же обрати правильний шампунь проти випадіння волосся?
Для того, аби придбати правильний шампунь, необхідно дослідити його склад. Якщо бачите на етикетці SLES (Sodium Laureth Sulfate) або SLS (Sodium Lauryl Sulfate), такий засіб вам точно не підходить. Це досить шкідливі та «грубі» поверхнево-активні речовини, які відповідають лише за очищення шкіри і утворення піни. Також до списку заборонених компонентів входить формальдегід (formaldehyde), поліетиленгліколь (PEG/ Polyethylene glycol), фталати (phthalate), парабени (Propyl-, Isopropyl-, Butyl-, Isobutylparaben), мінеральні масла, парафін.
До складу якісних шампунів проти випадіння волосся можуть входити такі компоненти, як вітамін А, В, С, Е, масло листя мигдального дерева, масло чайного дерева, екстракт кори дуба, сосни, розмарину, ромашки, алое віра, кофеїну, кропива, календула, шавлія, ментол, пептиди, протеїни, кераміди, амінексил, ніацінамід, пантенол тощо.
А як щодо домашніх відварів із лікарських рослин? Їх можна використовувати чи ні?
Відвари або настої із лікарських рослин використовувати можна. Але не треба чекати від них wow-ефекту, як і від шампунів. Я рекомендую своїм пацієнтам мити волосся настоєм із кропиви, календули, шавлії, кори дуба. Робити це необхідно після миття голови шампунем.
Також дозволяється наносити на волосся маски з реп'яхового масла, відступаючи 2-3 см. від коренів.
Як часто можна мити голову при випадінні волосся?
Мити голову можна і навіть потрібно по мірі її забруднення у будь-якій ситуації. За моїми спостереженнями, люди з нормальним типом волосся миють голову в середньому 2-3 рази на тиждень, з жирним типом – близько 4-5 разів на тиждень. Однак однозначної відповіді на це запитання немає, оскільки все дуже індивідуально.
Анно, ми всі знаємо, як мити голову, бо робимо це досить часто. Але розкажіть, як це робити правильно.
Голову необхідно мити виключно теплою водою (гаряча стимулює роботу сальних залоз), використовуючи шампунь, підібраний за типом волосся, а не за власним бажанням. Розпінивши його, треба помасажувати голову 3-5 хв, дозволивши часточкам бруду розчинитися. Після цього волосся ретельно промивається, а потім на нього наноситься бальзам або маска з хорошим складом. Бажано, щоб шампунь і бальзам були однієї торгової марки.
Далі волосся необхідно витерти рушником і дати йому спокій. Розчісувати його можна гребінцем із рідкими зубцями після повного висихання у напрямку від кінців до коренів (знизу до верху), а не навпаки. Користуватися феном не раджу, оскільки можна суттєво пошкодити волосся, простіше кажучи, перепалити.
Що свідчить про те, що час іти до лікаря?
До лікаря треба йти, якщо людина втрачає щоденно понад 100 волосин протягом 1-2 місяців. Втрата від 60 до 100 волосин вважається нормою. У більшості випадків дівчата самостійно помічають, що волосся випадає забагато. Воно залишається на одязі, постільній білизні, вичісується. В такому випадку без лікувальної терапії, якій передує комплексне обстеження, не обійтися.
Чи буває таке, що лікувальна терапія не допомагає?
Вкрай рідко. Але в такому випадку можна застосовувати високоефективні апаратні методики лікування. Зокрема, масаж голови, мезотерапію, озонотерапію, лазерну терапію, плазмотерапію PRP/ PPP і т. д.
Окремо хочу зауважити, що при наявності серйозних захворювань шлунково-кишкового тракту або ендокринних хвороб, процес лікування буде комплексним, виснажливим і довготривалим. Це треба розуміти.
Анно, і на завершення розмови, дайте нашим читачам декілька порад, які допоможуть попередити випадіння волосся.
Я завжди кажу, що краса починається зсередини, тому раджу правильно харчуватися, пити менше кави і алкоголю, але більше води. Правильно перекушувати, не переїдати і не стресувати, не забувати про здоровий сон, відпочинок і правильний догляд за волоссям.
А при посиленому випадінні волосся, я раджу звернутися за допомогою до лікаря. Він діагностує точну причину такого неприємного явища, а потім складе для вас індивідуальний план лікувальної терапії.
Instagram-сторінки лікаря:
Статті про книги
Статті про життя
Статті про відомих людей
Цитати з книг
Статті про здоров'я та психологію
Думки людей про різні проблеми й на різні теми
Як зберегти кохання і відрізнити справжні почуття від "підробки"?
Репортаж із музею під відкритим небом: чому варто побувати в Пирогово та чого чекати від маленької подорожі ?
Неймовірна книга, у якій майже немає діалогів, але є гори, природа, людські думки, почуття, страждання та кохання довжиною у вічність...
"Учіться слухати тишу, де б ви не були, адже це простий і прямий спосіб стати більш присутнім".
Цікава стаття про кохання, його суть і можливості.
Будьте в курсі нового матеріалу та інших оновлень на сайті!